Zamknij

Nadchodzą kolejne nawałnice. Trąby powietrzne, grad i silne burze

11.06.2019 11:51
Nadchodzą kolejne nawałnice. Trąby powietrzne, grad i silne burze
fot. Shutterstock

Polscy Łowcy Burz wydali we wtorek drugi stopień zagrożenia przed silnymi burzami w Polsce. Będą im towarzyszyły silne porywy wiatru, opady gradu i ulewny deszcz. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polska znajduje się pod wpływem gorącej i niestabilnej, zwrotnikowej masy powietrza. We wtorek temperatura maksymalna wyniesie od 29 do 33 st. W nocy będzie spadać do 17-20 st. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia przed upałami mają obowiązywać co najmniej do środy do godziny 20.

Radar burz. Mapa burzowa Polski 

Polscy Łowcy Burz wydali we wtorek drugi stopień zagrożenia przed silnymi burzami w zachodniej Polsce. Będą im towarzyszyły silne porywy wiatru, opady bardzo dużego gradu i ulewny deszcz. Na zachodzie kraju nie można wykluczyć rozwoju trąby powietrznej. 

Sytuacja w ciągu dnia może ulec pewnym zmianom i strefa najsilniejszych burz przemieści się znacznie na wschód w stosunku do obecnych wyliczeń modeli numerycznych.

Polscy Łowcy Burz

We wtorek rano wciąż we wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Upalnie nie będzie jedynie w południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić, jeśli nie ma takiej potrzeby, z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu — przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

CZYTAJ TAKŻE: Największe niebezpieczeństwo dla dzieci podczas upałów

RadioZET.pl/Polscy Łowcy Burz/IMGW