Zamknij

Pogodowy armagedon w całej Polsce. RCB rozsyła SMS-y z alertem

12.06.2019 20:15
Pogodowy armagedon w całej Polsce. RCB rozsyła SMS-y z alertem
fot. PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał w środę w komunikacie, że we wszystkich województwach wciąż obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Nie wydano ich jedynie dla południowych powiatów Śląska, Małopolski i Podkarpacia. RCB wysłało SMS-y do mieszkańców zagrożonych terenów. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podaje IMGW, we wtorek na stacji synoptycznej w Kole temperatura powietrza sięgnęła 34,8 st. C, w poniedziałek w Poznaniu zaobserwowano 31,9 st. Aktualnie najcieplejszym miejscem są Słubice, gdzie jest 34 st., ale w wielu miejscach temperatura powietrza sięga 31 st., 33 st.

Wieczorem temperatura powietrza zacznie się powoli obniżać, ale najbliższa noc ponownie będzie bardzo ciepła – minimalna temperatura powietrza wyniesie przeważnie od 18 do 21 stopni

IMGW

Alert RCB. Wysłano SMS-y z informacją o zagrożeniach

Oprócz upału IMGW ostrzega również przed burzami. Alert drugiego stopnia o silnych burzach zostały wydane w środę po południu dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz na północne, zachodnie i centralne powiaty woj. wielkopolskiego. Jak podaje IMGW, burze aktywne będą w wieczorem oraz w późniejszych godzinach nocnych.

Miejscami ponownie mogą być bardzo gwałtowne! Zagrożenie stanowić będą silne porywy wiatru, które lokalnie mogą przekraczać 100 km/h, opady dużego gradu oraz ulewny deszcz do 50 mm. Słabsze i zanikające burze prognozowane są również na krańcach wschodnich Polski

IMGW

SMS z ostrzeżeniem o bardzo silnym wietrze, burzach z gradem otrzymali mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz części wielkopolskiego. 

Pogoda w czwartek 

W czwartek na zachodzie nieznacznie się ochłodzi – nie będzie już upału, ale nadal będzie gorąco – od 24 st. do 27 st. Na pozostałym obszarze nadal będzie upalnie, od 30 st. do 33 st.

Zobacz także

Jak podaje IMGW, obszar, na którym będą rozwijać się burze, przemieści się nieco na wschód i obejmie głównie województwa: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i zachodnią część woj. mazowieckiego. Burze możliwe będą także na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce i Kielecczyźnie. Miejscami mogą być bardzo gwałtowne – z porywami wiatru do 115 km/h, dużym gradem oraz ulewami (nawet do 50 - 60 mm). Rozwoju burz ponownie należy spodziewać się głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych wraz z kontynuacją w nocy.

RadioZET.pl/IMGW/PAP