Zamknij

Ponad 30 stopni na termometrach. Kolejne ostrzeżenia IMGW

04.06.2019 09:32
Ponad 30 stopni na termometrach. Kolejne ostrzeżenia IMGW
fot. Maciej Kosycarz / KFP / REPORTER

Pogoda we wtorek, 4 czerwca może być niebezpieczna dla zdrowia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami w dwóch województwach. Temperatura w dzień może sięgnąć nawet 31 stopni. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez płytką zatokę niżu z chłodnym frontem atmosferycznym, związanym z niżem znad Skandynawii. Na wschodzie kraju zaznacza się słaby klin wyżu znad Rosji. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Upał w Polsce. Ostrzeżenia IMGW 

We wtorek rano ostrzeżenia obejmują cały teren województwa lubuskiego oraz zachodnie powiaty Wielkopolski. Temperatura może się tam wahać od 29 st. do 31 st. W nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 st. do 18 st. Alerty pierwszego stopnia wydano w poniedziałek i zgodnie z prognozami Instytutu mogą utrzymać się do środy.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest wtedy ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić, jeśli nie ma takiej potrzeby, z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Zobacz także

W środę synoptycy prognozują wystąpienie przelotnych opadów deszczu i burz. Lokalnie może spaść grad. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 20 mm.

Temperatura maksymalna od 26 st. C do 30 st. C. Chłodniej będzie na półwyspie Helskim i Podhalu, około 25 st. C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

RadioZET.pl/IMGW/PAP