Zamknij

Koniec sielanki pogodowej w Polsce. Czeka nas fala gwałtownych zjawisk

11.08.2022 12:12
Pogoda
fot. Stanisław Bielski/REPORTER/wxcharts.com (screen)

Zapowiada się powrót upałów w najbliższych dniach. Temperatura ma systematycznie rosnąć, a w poniedziałek przekroczyć w całej Polsce granicę 30 stopni Celsjusza. IMGW wydało już ostrzeżenia dla części województw, ale nie wyklucza rozszerzenia ich dla kolejnych regionów. W różnych rejonach kraju - zwłaszcza na wschodzie, na południu i w centrum - pojawią się również burze z ulewami.

Szykuje się koniec spokoju i stabilności w pogodzie. W najbliższych dniach temperatura ma systematycznie rosnąć, a po weekendzie ponad 30-stopniowe upały mają już objąć całą Polskę.

Pogoda. Czeka nas fala gwałtownych zjawisk

Jak informuje TVN Meteo, jeszcze w czwartek temperatura wahać się będzie od 21 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 28 w okolicach Szczecina, w piątek zaś od 23 stopni na Górnym Śląsku do 29 na Nizinie Szczecińskiej. Tam też w sobotę osiągnięta zostanie bariera 30 stopni, tyle samo ma być w niedzielę na Podkarpaciu.

Prawdziwe upały pojawią się natomiast po weekendzie. Już w poniedziałek we wszystkich regionach termometry wskażą przynajmniej 30 stopni Celsjusza (na Suwalszczyźnie), najcieplej ma być na Podkarpaciu (33 stopnie). Odczuwalna temperatura w niektórych rejonach Polski może być jednak wyższa.

Cała Polska może być przez najbliższe dni narażona na opady deszczu (10-20 litrów na metr kwadratowy) oraz burze z opadami. Tych drugich najwięcej wystąpi na wschodzie kraju, choć zagrożone tym zjawiskiem będzie również południe oraz centrum. Zagrzmieć może właściwie we wszystkich rejonach poza północą Polski. Przynajmniej do poniedziałku ustabilizuje się natomiast prędkość wiatru - wyniesie ona 60-80 km na godzinę.

IMGW wydaje ostrzeżenia. Nie wyklucza alertów 2. stopnia

Swoje ostrzeżenia przed upałami wydał również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na ten moment wszystkie mają 1. stopień i dotyczą jedynie kilku powiatów z dwóch województw:

  • lubuskiego -> powiaty: policki, goleniowski, stargardzki, choszczeński, pyrzycki, myśliborski, gryfiński oraz Szczecin
  • zachodniopomorskiego ->powiaty: gorzowski, sulęciński, słubicki, krośnieński oraz Gorzów Wielkopolski

Ostrzeżenia obowiązują od godz. 13 w czwartek przez najbliższe trzy dni - aż do soboty 13 sierpnia do godz. 18. IMGW zastrzega jednak, że mogą być kontynuowane, a nawet rozszerzone na kolejne regiony.

Jak podaje TVN Meteo, IMGW może wydać nowe alerty, tym razem 2. stopnia, dla województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego (wszystkie powiaty) oraz pomorskiego (południowe i środkowe powiaty) i zachodniopomorskiego (wschodnie i południowe powiaty). Miałyby one obowiązywać w sobotę i niedzielę.

RadioZET.pl/tvnmeteo.pl/IMGW

C