Zamknij

Nadciąga ekstremalnie mroźna zima. Naukowcy ostrzegają przed "bestią ze wschodu"

10.09.2019 20:18
Zima
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Zima trzydziestolecia. Meteorolodzy twierdzą, że tegoroczna zima w Wielkiej Brytanii może być jedną z najmroźniejszych zim od ponad 30 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Eksperci klimatyczni z University College London przewidują ekstremalne warunki pogodowe na Wyspach. Naukowcy ostrzegają, że w Wielką Brytanię może uderzyć kolejna "bestia ze Wschodu", czyli wyjątkowo zimna masa powietrza znad Rosji - podaje portal ''Sky News''

Styczeń i luty 2020 roku mają być najzimniejszymi miesiącami w Wielkiej Brytanii od 30 lat. 

Z najnowszych modeli meteorologicznych wynika, że średnia temperatura w Wielkiej Brytanii może wynieść zaledwie 3,9 stopnia Celsjusza - o 0,5 stopnia Celsjusza mniej od średniej z lat 1981–2010 w tym samym okresie. Oznaczałoby to, że początek 2020 roku w środkowej Anglii będzie najmroźniejszą zimą od 2013 roku.

Brytyjskie media przypominają, że pod koniec lutego i marca 2018 roku w wielu miejscach w Wielkiej Brytanii odnotowano gwałtowny spadek temperatur i duże opady śniegu. Zginęło siedemnaście osób, w tym siedmioletnia dziewczynka. W Cairngorms w Szkocji temperatura spadła do -17 stopni Celsjusza. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Sky News