Zamknij

Zimowy początek wiosny. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem

21.03.2020 08:27
pogoda
fot. Shutterstock

W sobotę w wielu częściach kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 st.C miejscami na północnym wschodzie, około 5 st.C w centrum, do 6 st.C na południu; chłodniej na obszarach podgórskich Karpat, około 1 st.C. Należy także spodziewać się silnego wiatru.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informuje IMGW, Europa północna jest w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Skandynawią. Na południu i krańcach wschodnich kontynentu znajdują się niże z frontami atmosferycznymi. Polska jest w wyżu znad Skandynawii, ale na wschodzie i południu kraju zaznaczą swój wpływ chłodne fronty atmosferyczne, związane z niżami nad Półwyspem Iberyjskim, Rumunią i północną Rosją. Z północy napływać będzie zimne powietrze arktyczne.

PROGNOZA POGODY NA SOBOTĘ 21.03.2020

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na południu i południowym zachodzie opady deszczu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów do 12 mm w Karpatach. W górach i na obszarach podgórskich opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach i na Podhalu oraz w Bieszczadach do 12 cm, w rejonach podgórskich Karpat do 10 cm, w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim do 5 cm. Na pozostałym obszarze kraju słabe przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu.Temperatura maksymalna od 2 st.C miejscami na północnym wschodzie, około 5 st.C w centrum, do 6 st.C na południu; chłodniej na obszarach podgórskich Karpat, około 1 st.C. Wiatr umiarkowany i porywisty, na wybrzeżu także okresami dość silny i w porywach do 55 km/h, północny i północno-wschodni. Porywy wiatru w Sudetach do 75 km/h, a w Karpatach do 70 km/h. W górach wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz także

W nocy na krańcach południowych zachmurzenie duże, w drugiej połowie nocy większe przejaśnienia; okresami opady śniegu. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko gdzieniegdzie duże z przelotnymi opadami śniegu. Temperatura minimalna od -7 st.C na północnym wschodzie, około -4 st.C w centrum, 0 st.C nad samym morzem. Na obszarach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do -10 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni i północny. W Sudetach wiatr w porywach do 75 km/h, a w Karpatach do 60 km/h. W górach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

SPRAWDŹ AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY

W sobotę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, możliwy przelotny śnieg. Temperatura maksymalna 5 st.C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północny. W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna -3 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

RadioZET.pl/PAP