Zamknij

Prawie cała Polska objęta alertami IMGW. "Niebezpieczne zjawiska"

02.02.2022 15:49

W całym kraju spodziewane są opady śniegu. IMGW wydał ostrzeżenia dla kilkunastu województw w związku z oblodzeniem oraz zamieciami śnieżnymi. Prognozuje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, a nawet zagrożenie życia.

pogoda
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/IMGW

Pogoda w środę nas nie rozpieszcza. Po południu nadal utrzyma się zachmurzenie duże z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. W górach mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne - poinformował dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Kamil Walczak.

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami. Zawieje śnieżne i oblodzenie

W środę przez cały dzień będzie pochmurno, tylko miejscami na zachodzie możliwe są krótkie rozpogodzenia. - Opady śniegu i deszczu ze śniegiem wystąpią na przeważającym obszarze kraju. Na południu opady śniegu będą okresami dość silne. W rejonach górskich może spaść nawet do 10 centymetrów śniegu – przekazał synoptyk.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty. Na południowym zachodzie może osiągać do 60 km/h. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. IMGW ostrzega przed nimi mieszkańców południowej Polski.

Alerty II stopnia przed intensywnym śniegiem dotyczą południowych krańców województw śląskiego i małopolskiego. Ostrzeżeniami I stopnia przed zamieciami śnieżnymi objęto województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie.

Uwaga kierowcy! W całym kraju będzie ślisko. "Żółte" ostrzeżenia IMGW przed oblodzeniem obowiązują w kilkunastu regionach, m.in. w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim (bez powiatów południowych), śląskim (poza powiatami południowymi), opolskim (poza powiatami na zachodzie), podkarpackim.

Wszystkie ostrzeżenia obowiązują do czwartku do godzin porannych.

Stopień zagrożenia 2 (wyższy) oznacza się kolorem pomarańczowym. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Stopień zagrożenia 1 (najniższy) oznacza się kolorem żółtym. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Gorczyca/IMGW