Zamknij

Zmiana pogody, nadciąga front. "Strefa chmur i deszczu będzie falowała"

04.10.2021 07:28
pogoda poniedziałek 4 października
fot. FaniPogody.pl

Prognoza pogody na poniedziałek 4 października 2021 roku. Poniedziałek w całym kraju będzie ciepłym dniem, z temperaturami dochodzącymi do 24 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku i w Małopolsce - powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na poniedziałek 4 października 2021 roku. Według prognoz meteorologów IMGW w poniedziałek nad centrum i na wschodzie będzie pogodnie, z niewielkim zachmurzeniem. Więcej chmur pojawi się na zachodzie kraju. W północno-zachodniej części kraju, nad samym morzem, możliwe są słabe i przelotne opady deszczu.

- Do Polski od zachodu bardzo powoli wchodzi strefa deszczu. Ze względu na wyż, pod wpływem którego obecnie się znajdujemy, zatrzyma się ona przy zachodniej granicy kraju przez dwa, trzy dni. Strefa chmur i deszczu będzie falowała, rozbudowywała się w kierunku Wielkopolski i tam będą pojawiały się płytkie niże z większym zachmurzeniem i przelotnym deszczem. Jednak przeważająca część kraju pozostaje w ciepłej masie powietrza - powiedziała Dąbrowska.

Prognoza pogody na poniedziałek 4 października 2021 roku

W ciągu dnia na wschodzie kraju oraz nad morzem temperatura maksymalna wyniesie od 16 do 21 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze termometry wskażą od 22 do 24 stopni. Najcieplej będzie na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Wiatr będzie porywisty, wiejący z prędkością do 55 km/h, a w górach do 80 km/h.

zmiana pogody poniedziałek
fot. WXCharts.com, FaniPogody.pl

Jak z kolei podają FaniPogody.pl "mieszkańcy Polski Zachodniej już od rana zauważą zmiany w pogodzie. Zamiast pięknego wschodu słońca niebo na zachodzie kraju od godzin porannych zasnuwało będzie się zachmurzeniem frontowym. W pozostałej części kraju nadal słonecznie i bez chmur od samego rana. Zmiana pogody dotyczy dziś tylko dzielnic zachodnich. Głównie objawi się to tylko brakiem słońca. Front atmosferyczny, który dotrze dziś nad Polskę nie jest zbyt aktywny. W związku z tym zachmurzenie przyniesie tylko lekkie opady deszczu. Największe szanse na deszcz mają dziś mieszkańcy północnego zachodu kraju."

W nocy z poniedziałku na wtorek na wschodzie niebo bezchmurne lub z niewielkim zachmurzeniem. Na zachodzie zachmurzenie umiarkowane. Nad samym morzem zachmurzenie będzie duże i możliwy jest słaby deszcz lub mżawka. Na zachodzie, ze względu na wilgotne powietrze i słaby wiatr, mogą tworzyć się lokalne mgły ograniczające widoczność do 300-400 metrów. Na wschodzie wiatr będzie silniejszy, porywisty. Temperatura w nocy spadnie od 7-10 stopni na wschodzie i 11-13 stopni Celsjusza w zachodniej części kraju.

RadioZET.pl/ Marek Szczepanik (PAP)