Zamknij

Ostrzeżenia IMGW przed śnieżycami i mrozem. Lokalnie nawet minus 18 stopni

19.01.2021 19:50
Śnieżyca
fot. Shutterstock

Pogoda jeszcze przez kilkanaście godzin będzie zimowa. IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu i silnym mrozem. Tej nocy uważać muszą też kierowcy. Niemal w całym kraju będzie ślisko.

Prognoza pogody na najbliższą noc zapowiada kolejny mocny spadek temperatur. Silnego mrozu muszą się spodziewać mieszkańcy województwa podlaskiego oraz wschodnich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. Tam temperatura może spaść aż do minus 18 stopni Celsjusza. Będzie też wiać. Z prognoz IMGW wynika, że należy spodziewać się wiatru o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h.

Pogoda. IMGW ostrzega przed opadami śniegu

Tej nocy będzie intensywnie padać śnieg, ale tylko na Pomorzu oraz w województwie kujawsko-pomorskim. Lokalnie może spaść nawet 20 cm śniegu. Będzie również ślisko. Kierowcy muszą szczególnie uważać w noc z wtorku na środę w niemal całym kraju. Wyjątkiem będzie Wielkopolska, Dolny Śląsk oraz zachód woj. zachodniopomorskiego. IMGW prognozuje tam słabe opady marznącego deszczu oraz mżawki, które będą powodowały gołoledź.

W środę w ciągu dnia będzie już cieplej niż ostatnich dniach. - Front, który przynosi nam ciepłe powietrze przemieści się na wschód i w zasadzie cały kraj znajdzie się w cieplejszej masie powietrza. Ujemna temperatura maksymalna jedynie na północnym-wschodzie. Najcieplej na zachodzie kraju - nawet do 5 stopni - powiedział synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Czwartek będzie jeszcze cieplejszy. Temperatura maksymalna powyżej zera wzrośnie nawet na wschodzie. Tam ok. 1-2 stopni. Na zachodzie lokalnie temperatura maksymalna może dojść nawet do 7 stopni Celsjusza. Opadów będzie jeszcze mniej niż poprzedniej nocy. 

W piątek spodziewane jest ponownie niewielkie ochłodzenie. "Z północnego-zachodu nasunie się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Za nim napłynie nieco chłodniejsze powietrze, ale nie będzie to duże ochłodzenie. W nocy i lokalnie temperatury mogą spadać poniżej zera, ale w dzień będą utrzymywać się temperatury dodatnie" - poinformowało IMGW.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP