Zamknij

Niepokojące prognozy na lato w Europie. Te zjawiska wystąpią również w Polsce

20.05.2022 08:33
Lato 2022
fot. Shutterstock/Accuweather

Wysokie temperatury, a co za tym idzie sucha aura i nawałnice - tak przedstawiają się prognozy meteorologów na tegoroczne lato. Najbardziej mają to odczuć mieszkańcy południa Europy oraz środkowej części kontynentu, w tym mieszkańcy Polski.

Lato astronomiczne rozpocznie się pod koniec czerwca. Czy będzie ciepłe? To pytanie retoryczne, bo według meteorologów z amerykańskiego serwisu Accuweather - Alana Repperta i Tylera Roysa - okres od czerwca do sierpnia ma się charakteryzować wyjątkowo wysokimi temperaturami.

Prognozy na lato 2022 w Europie. Te zjawiska wystąpią też w Polsce

Zdaniem ekspertów, szczególnie w pasie od Portugalii przez południe Francji aż po Włochy dominować będą wysokie wartości temperaturowe, co może skutkować rekordami pomiarowymi. Fale upałów mogą przeciągnąć się nawet do dwóch tygodni.

Podobnie ciężko będą mieli mieszkańcy południowo-wschodniej Europy (m.in. Grecji czy Rumunii), gdzie temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza w cieniu utrzymywać się będzie przez miesiąc lub dwa. Oczywiście, w każdym z powyższych regionów pojawiają się okresowe ochłodzenia, jak i opady deszczu oraz burze.

Pogoda
fot. Accuweather.com

Specjaliście z Accuweather.com ostrzegają również przed negatywnymi zjawiskami pogodowymi w "naszej" części Europy. Wskazują na pas od Polski po Francję, gdzie oczywiście będzie gorąco (szczyt upałów ma przypaść na lipiec), ale gdzie wystąpią również silne burze - gwałtowne, ale jedynie niwelujące skutki susz, a nie całkowicie je likwidujące.

Najspokojniej przedstawia się prognoza dla północy Europy - Skandynawii oraz Wysp Brytyjskich. Tam zapowiadanych jest zaledwie kilka dni z temperaturą oscylującą wokół 32 stopni Celsjusza.

RadioZET.pl/Accuweather/Onet.pl

C