Zamknij

Punktowe burze z deszczem i silny wiatr. IMGW wydało żółte alerty

Bartłomiej Chudy
28.05.2022 11:17

"Nad Polską rozwijają się rozproszone, izolowane i słabe komórki burzowe. Nie są one gwałtowne, ale punktowo mogą dawać opady o natężeniu 5-10 mm w ciągu godziny" – prognozował w sobotę przed południem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W aż 14 województwach obowiązują też ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem.

Alerty IMGW 28 maja
fot. Radio ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, zdj. ilustracyjne

Pogoda w sobotę 28 maja cechuje się zmiennością i nieprzewidywalnością. Na północy komfort termiczny obniżać będzie silny, porywisty wiatr. Na wyraźną poprawę pogody i stopniowe ocieplenie będziemy musieli prawdopodobnie poczekać do połowy przyszłego tygodnia.

Na północy Polski sobota upłynie pod znakiem przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. - Na pozostałym obszarze miejscami będzie padać, jednak z niewielkim prawdopodobieństwem burz. W dalszym ciągu w północnej połowie kraju będzie wiał dość silny, porywisty wiatr, osiągający lokalnie do 75 -80 km/h. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie 11-12 stopni Celsjusza na Podhalu i północnym wschodzie Polski, 12 stopni nad brzegiem morza i pojezierzach pomorskich, 14 stopni w dzielnicach centralnych i 17 stopni na południu kraju - powiedział PAP Michał Ogrodnik z IMGW-Państwowego Instytutu Badawczego.

Rozproszone komórki burzowe. IMGW wydał alerty przed wiatrem

Instytut wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru o prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h. Miejscami możliwe są burze – ich liczba będzie wzrastać w ciągu dnia.

Z radaru pogodowego wynika, że wolne od silnego wiatru będą w całości jedynie dwa województwa – pomorskie i warmińsko-mazurskie. Mocno wiać będzie w całej Polsce centralnej, od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska po Podkarpacie, Lubelszczyznę i Podlasie. Alerty "wiatrowe" obowiązują w sobotę od godz. 10 do godz. 17.

imgw 28 maja godz 11
fot. screen Meteo.imgw.pl, stan na godz. 11

RadioZET.pl/Meteo.imgw.pl