Zamknij

„Quenne” da nam popalić. IMGW ostrzega przed dynamiczną pogodą

05.02.2022 11:00

W sobotę w całym kraju będzie duże zachmurzenie, ma padać śnieg, deszcz ze śniegiem i deszcz. Niewykluczone są burze. Ciągle będzie wiało, w porywach do 90 km/h. Czeka nas "dynamiczna i wietrzna pogoda" - informuje IMGW.

pogoda
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Pogoda w sobotę będzie dynamiczna.W nocy w Polsce wiał silny wiatr. Według prognozy przygotowanej przez Dorotę Pacochę z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego w weekend w całym kraju będzie pochmurno z opadami i silnymi wiatrami. Najwięcej śniegu napada w Sudetach. Temperatura maksymalna wyniesie od zera stopni w dolinach karpackich do 3 stopni w centrum oraz 6 stopni Celsjusza na zachodzie i północnym zachodzie.

Pogoda na sobotę. Spodziewane burze i silny wiatr

W sobotę nad ranem i w godzinach popołudniowych na wschodzie kraju będzie wiał silny wiatr z prędkością do 90 km/h. W pozostałej części kraju porywy wiatru będą osiągały do 60-70 km/h. W Sudetach wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h, a w górach będzie on powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogodę kształtuje dziś głęboki niż atlantycki o imieniu „Quenne”, który znad Morza Norweskiego przesunął się nad Skandynawię i powoli zaczyna się wypełniać - donosi portal Fani Pogody. - Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Wystąpią przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, przejściowo śnieg i krupa śnieżna. Lokalnie możliwe burze. W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie tam od 5 do 7 cm – informuje IMGW.

 "Dynamiczna, wietrzna pogoda z opadami atmosferycznymi przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływała na organizm człowieka" - czytamy. 

W nocy z soboty na niedzielę wiatr osłabnie. Jednak cały weekend będzie pochmurny z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W niedzielę śnieg popada w Sudetach, gdzie przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie do 15 cm. 

RadioZET.pl/PAP - Jacek Buraczewski/IMGW/Fani Pogody