Zamknij

RCB ostrzega przed intensywnymi opadami na południu i w centrum kraju

01.09.2020 12:25
RCB ostrzega przed opadami deszczu
fot. Bartlomiej Magierowski /East News

RCB ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu na południu i w centrum kraju. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.  Lokalnie może spaść 70 mm deszczu na metr kwadratowy.

RCB o ostrzeżeniu przed intensywnymi opadami deszczu poinformowało na swoim profilu na Twitterze. "Na południu i w centrum kraju obowiązują ostrzeżenia @IMGWmeteo 1. i 2. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Lokalnie, może spaść 70 mm" - napisano.

Alert drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatów woj.: województwa opolskiego, oraz południowych powiatów woj.: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. W tych regionach IMGW prognozuje wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym - miejscami może spaść od 50 mm do 70 mm deszczu na metr kwadratowy.

RCB: intensywne opady deszczu na południu i w centrum Polski. Miejscami możliwe burze

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dotyczą woj. kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz północnych części woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Na tych obszarach IMGW prognozuje wysokość opadów miejscami od 30 mm do 45 mm. Możliwe są lokalne burze.

Zobacz także

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

RadioZET.pl/ IMGW/ RCB/ PAP