Zamknij

Alert RCB: Wieczorem załamanie pogody. Silny wiatr, burze z gradem i trąby powietrzne

11.06.2019 16:43
Alert RCB: Wieczorem załamanie pogody. Silny wiatr, burze z gradem i trąby powietrzne
fot. PIOTR PIWOWARSKI/East News

Alert RCB znów działa. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-y z ostrzeżeniem o bardzo silnym wietrze, burzach z gradem i lokalnie możliwych trąbach powietrznych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alert RCB w Polsce. SMS z ostrzeżeniem o gwałtownych i niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych otrzymali mieszkańcy powiatów kamieńskiego, polickiego, gryfińskiego, myśliborskiego, pyrzyckiego, starogardzkiego, goleniowskiego, Świnoujścia oraz Szczecina.

Alert RCB. Burze, grad i trąby powietrzne 

Wieczorem i w nocy na tych obszarach będzie wiał bardzo silny wiatr, spodziewane też są burze i grad. Lokalnie w nocy mogą wystąpić trąby powietrzne. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 110 km/h. IMGW określił prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia na 80 proc.

Burze o dużym natężeniu, przed którymi IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia mogą wystąpić dzisiaj wieczorem i w nocy w powiatach zachodnich woj. zachodniopomorskiego. Ich mieszkańcy otrzymają Alert RCB o treści: "Uwaga! Wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr, burze i grad. Lokalnie możliwe trąby powietrzne. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu".

Zobacz także

Przewidywane porywy wiatru do 110 km/h stanowią zagrożenie, dlatego należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami, zamknąć okna i drzwi i pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

W czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i przebywania na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCBwyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu. RCB apeluje, aby szukać pomocy dzwoniąc na numer 112 lub 998.

RadioZET.pl/RCB/PAP