Zamknij
śnieg w Polsce
10 Zobacz galerię
fot. czytelniczka Angelika

W polskich górach spadł pierwszy październikowy śnieg. Zima zeszła ze szczytów, sypie też w niższych partiach gór. Padać ma jeszcze do niedzieli. Ratownicy ostrzegają, bo warunki turystyczne nie są teraz korzystne.

Śnieg zawitał na południe kraju. Od początku tygodnia zabieliło się m.in. w Beskidach. W wyższych partiach gór leży już 15 centymetrów śniegu, którego wciąż przybywa. Śnieg zaczął sypać w poniedziałkowe popołudnie. W dolinach pada deszcz, ale już od wysokości 800 m npm leży biały puch. Im wyżej, tym jest go więcej.

W Zakopanem leży kilka centymetrów białego puchu. Pod naporem śniegu, który tworzy okiść na liściach, łamią się drzewa i gałęzie, utrudniając przejazd drogami. Według synoptyków opady śniegu lub deszczu ze śniegiem pod Tatrami mają utrzymać się jeszcze do niedzieli.

"Ktoś tęskni za śniegiem? Zapraszam do Zakopanego", "zasypało Zakopane", „nadal sypie, pewnie niedługo będziemy mieli pierwszy tej jesieni komunikat lawinowy" - piszą w sieci internauci, publikując zdjęcia i nagrania z zaśnieżonych części Polski. 

Choć widoki rzeczywiście są bajkowe, ratownicy apelują do turystów o ostrożność: warunki w górach są obecnie bardzo trudne. Widoczność jest miejscami ograniczona do 50 m. Ratownicy TOPR ostrzegają, że na najbliższą dobę zapowiadane są spore opady śniegu, a przy tak dużej intensywności opadów, w Tatrach może pojawić się zagrożenie lawinowe. „Zdecydowanie odradzamy wszelkich wyjść w wyższe partie Tatr, powyżej górnej granicy lasu, do czasu poprawy warunków” – czytamy w komunikacie TOPR.

RadioZET.pl