Zamknij

Przed nami ciężka noc. Mróz, wiatr i śnieżyce nie odpuszczą, będzie gorzej

PAP
08.02.2021 22:27
Śnieżyca
fot. Marek Kowalczyk/REPORTER

Jak informuje synoptyk IMGW, czeka nas ciężka noc. Będzie silny mróz, a temperatura spadnie do nawet – 18 st. C. Dodał też, że śnieżyce nie odpuszczą i można spodziewać się dalszych zakłóceń. "Warunki na drogach pozostaną bardzo trudne" - czytamy w alarmującym komunikacie instytutu.

IMGW informuje, że nadchodzącej nocy front atmosferyczny, który przyniósł nam intensywne opady śniegu, będzie przemieszczał się na północny - wschód, a co za tym idzie opadów śniegu oraz zawiei i zamieci śnieżnych można spodziewać się głównie w północnej i północno-wschodniej części kraju. Sytuacja poprawi się w centrum i na południu kraju.

Jak przekazał synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski nocą z poniedziałku na wtorek pojawią się okresami opady śniegu, które miejscami - na północy i krańcach wschodnich - będą miały natężenie umiarkowane. Na południowym wschodzie początkowo można się również spodziewać opadów marznącego deszczu, które będą powodowały gołoledź. W ciągu nocy na przeważającym obszarze kraju dopada od 2 do 7 cm śniegu, a miejscami na Pomorzu nawet do 12 cm.

To będzie ciężka, mroźna noc. Synoptyk IMGW ostrzega

Temperatura minimalna wyniesie od -18 st. C w kotlinach sudeckich, ok. -12 st. w centrum do -6 st. na krańcach południowo-wschodnich i nad morzem. Wiatr będzie już słaby i umiarkowany, jedynie nad morzem jego porywy będą silniejsze i będzie tam powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Wtorek to zdecydowana poprawa pogody jeżeli chodzi o opad śniegu, o zawieje i zamiecie śnieżne oraz o jego intensywność. Oczywiście ten opad nadal będzie występował na północnym wschodzie - o umiarkowanym natężeniu - i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to ok. 5 cm - poinformował Walijewski.

Dodał, że temperatura maksymalna we wtorek wyniesie od -10 st. C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich, ok. -6 w centrum i na zachodzie, do -1 st. C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby, nad morzem umiarkowany w porywach do 60 km/h, natomiast w górach zdecydowanie silniejszy - w porywach do 100 km/h i będzie tam powodował zawieje i zamiecie śnieżne. - Jeżeli chodzi o opady śniegu w Warszawie i w centrum, to we wtorek można powiedzieć, że będą to już dosłownie resztki śniegu - ocenił Walijewski. Dodał, że śnieg w tych miejscach będzie już jedynie prószył. W ciągu dnia W warszawie może spaść go jedynie ok. 1 cm.

IMGW: warunki na drogach pozostaną bardzo trudne

Do godz. 19.00 w poniedziałek największy przyrost pokrywy śnieżnej zanotowano w Mikołajkach, Suwałkach, Olsztynie i Terespolu – 3 cm, natomiast 2 cm świeżego śniegu spadło w Białymstoku, Elblągu, Kętrzynie, Lublinie i Włodawie. Na obszarze województwa podkarpackiego i na południu województwa małopolskiego w dalszym ciągu utrzymują się opady marznącego deszczu lub mżawki, które powodują gołoledź. Na drogach zatem muszą uważać kierowcy.

Z dalszych prognoz wynika z kolei, że największe natężenie opadów nadal spodziewane jest w pasie od woj. zachodniopomorskiego przez woj. pomorskie, Warmię i Mazury, Podlasie, Lubelszczyznę oraz część Podkarpacia i Małopolski. Na północy kraju utrzyma się porywisty wiatr powodujący lokalne zamiecie i zawieje śnieżne. Miejscami na Podkarpaciu i południu Małopolski dalej będą występować opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. - Warunki na drogach pozostaną bardzo trudne. Opady oraz porywy wiatru na znacznym obszarze kraju słabną, a poprawa pogody postępuje od południowego zachodu - informują synoptycy IMGW.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/IMGW

C