Obserwuj w Google News

Trąba wodna nad Bałtykiem. Polscy Łowcy Burz pokazują nagranie

1 min. czytania
27.08.2020 21:39
Zareaguj Reakcja

Trąba wodna pojawiła się nad południową częścią Zatoki Gdańskiej - informują Polscy Łowcy Burz. Leje kondensacyjne udało się uchwycić na zdjęciach. 

Trąba wodna
fot. Polscy Łowcy Burz/Izabela Miłosz

Trąby wodne uformowały się w czwartek po południu nad południową częścią Zatoki Gdańskiej. Pierwsza z nich powstała około godziny 16:20, kilkanaście kilometrów na północ od Kątów Rybackich. Trąba wodna miała styk z powierzchnią wody przez około 5 minut. 

Kilka minut po jej rozproszeniu doszło do rozwoju kolejnej trąby wodnej - tym razem znacznie bliżej lądu (prawdopodobnie w okolicy budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej) - informują Polscy Łowcy Burz. Leje kondensacyjne udało się uchwycić Pani Izabeli Miłosz. 

Trąba wodna. Czym różni się od trąby powietrznej? 

Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłebiastą. Jest znacznie słabsza od swego lądowego odpowiednika. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi jaki pozostawiają na powierzchni wody. Kiedy lej zwykłej trąby powietrznej dociera nad morze, także staje się trąbą wodną. 

Trąba powietrzna niemal zrównała gminę z ziemią. Dramatyczne zdjęcia z północy kraju

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Polscy Łowcy Burz