Zamknij

Tak wysokiego ciśnienia nie było od lat. Wszyscy odczujemy jego skutki

28.12.2019 18:29
Tak wysokiego ciśnienia nie było od lat. Wszyscy odczujemy jego skutki
fot. Sergey Tarasenko/Shutterstock

Meteorolodzy z TVN Meteo alarmują – mamy do czynienia z niezwykle rzadkim zjawiskiem, które w ten weekend może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i stan fizyczny. Chodzi o układ bardzo wysokiego ciśnienia atmosferycznego nad Europą, którego nie obserwowano już od kilku lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zmęczenie, ospałość, ciężkie powieki, ból głowy i stawów, brak energii, obniżenie nastroju – wszystkie te dolegliwości nierozerwalnie kojarzą się nam z gwałtowną zmianą ciśnienia. Zazwyczaj dzieje się tak w trakcie dużego spadku, ale tym razem chodzi o jego nagły wzrost.

Takiego wyżu nie widziano w Europie od lat

Nad Europą rozciąga się układ bardzo wysokiego ciśnienia. Jak alarmują synoptycy, nie jest to zjawisko powszechne. Z tak wysokim ciśnieniem na naszym kontynencie nie mieliśmy do czynienia przez kilka ostatnich lat.  Ponadto – według informacji podawanych przez TVN Meteo – powinniśmy mieć się na baczności, ponieważ najprawdopodobniej odczujemy jego skutki. Mogą wystąpić wyżej opisane, nasilone objawy. Warto wiedzieć o nich więcej - dział Zdrowie portalu Radiozet.pl szeroko opisywał, jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na nasz organizm.

Zobacz także

Według meteorologów, coś takiego zdarza się bardzo rzadko. Wyż przemieszcza się – sunie z południowego zachodu na północny wschód. Po drodze połączy się z niżem „Ailton”, co spowoduje gwałtowny spadek temperatury w naszym kraju.

Zobacz także

Ile pokażą pomiary ciśnienia w Polsce? W sobotę oraz w niedzielę rano osiągną nawet do 1045 hPa. Do tej pory najwyższe ciśnienie w naszym kraju odnotowano 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach – wyniosło wówczas 1054 hPa.

Odczujemy to wszyscy – alarmują synoptycy

Dawno nie było tak wysokiego ciśnienia. Możemy to odczuwać

- informowała Anna Dec z TVN Meteo.

Zobacz także

Rozkład wyżu można zobaczyć na poniższej mapie ze strony windy.com.pl.

windycom

źródło: windy.com.pl

Należy pamiętać o tym w trakcie weekendu. Tak wysokie ciśnienie odczuje prawie każdy – zapowiadają synoptycy. Powinniśmy więc przygotować się na ewentualne dolegliwości z tym związane, a także – w późniejszym czasie – ze spadkiem ciśnienia.

 

RadioZET.pl/TVN Meteo/gazeta.pl/natemat.pl/windy.com /fanipgoody.pl