Zamknij

IMGW alarmuje. Kilka regionów zagrożonych, potężne ulewy i burze nad Polską

02.08.2020 21:37
Burza. Zdjęcie ilustracyjne
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ulewy i burze nad Polską. IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla woj. dolnośląskiego i alerty I stopnia przed intensywnymi opadami w woj. wielkopolskim, a także w części województw: lubuskiego i opolskiego.

Ulewy i burze nad Polską – IMGW ostrzega. W woj. wielkopolskim synoptycy prognozują wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów może wynieść od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm. Takie same ostrzeżenia wydano w woj. lubuskim dla powiatów: żagańskiego i nowosolskiego, a w woj. opolskim dla powiatów: nyskiego, brzeskiego i namysłowskiego.

Zobacz także

W województwie dolnośląskim prognozowane jest wystąpienie silnego deszczu z burzami. W całym województwie opady mogą osiągnąć wysokość od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 50 mm. Najsilniejsze opady przewiduje się nad ranem i w ciągu dnia.

Zobacz także

IMGW ostrzega. Ulewne deszcze i burze przejdą nad krajem

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne, zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe.

Zobacz także

IMGW wydał także ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia dla części województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Na tych terenach stany wód będą gwałtownie i przeważnie na krótko podnosić się. Dotyczy to szczególnie małych cieków górskich i podgórskich, gdzie lokalnie w przypadkach bardzo intensywnych opadów niewykluczone są krótkotrwałe przekroczenia stanów ostrzegawczych. Gwałtowne wzrosty mogą też wystąpić w zlewniach rzek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/IMGW