Zamknij

Ulewy nie odpuszczają. IMGW: Wydano alerty trzeciego stopnia

01.09.2021 14:21
ulewy w Polsce
fot. PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla czterech województw.

Ulewy w Polsce. Najwyższy, trzeci stopień alertu wydano dla powiatów cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślenickiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego.  IMGW ostrzega na tym terenie przed intensywnymi opadami deszczu. Całkowita suma opadów może wynieść miejscami do 90 do nawet 110 litrów wody na mkw.

Niższy, drugi stopień ostrzeżeń wydano dla województwa śląskiego i północno wschodniej części województwa małopolskiego. Na tym obszarze, całkowita suma opadów może wynieść od 40 do 60 litrów wody na mkw.

Ulewy w Polsce. IMGW: Wydano alerty trzeciego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem obowiązują dla województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego (woj. małopolskie). Prognozowana wysokość opadów może tu wynieść miejscami od 20 do 40 litrów wody na mkw.

W związku z intensywnymi opadami deszczu IMGW wydało też ostrzeżenia hydrologiczne. Trzeci stopień, ostrzegający o wezbraniach związanych z przekroczeniem stanów alarmowych wydano dla sześciu województw. Małopolskiego - zlewnie Rudawy, Prądnika i Szreniawy oraz mniejszych bezpośrednich lewostronnych dopływy Wisły, Małej Wisły, Soły, Skawy, Skawinki, Raby, Dunajca po zbiornik Czchów, Białej oraz Czarnej Orawy. Opolskiego - zlewnia Bierawki. Śląskiego - zlewnie Małej Wisły, Przemszy i Soły. Podkarpackiego - zlewnia Brenia. Świętokrzyskiego - zlewnia Czarnej Włoszczowskiej i Kamiennej powyżej zbiornika Brody Iłżeckie. Łódzkiego - zlewnia Mrogi.

Prognozowane intensywne opady deszczu mogą powodować wzrosty poziomu wód, w strefie wody wysokiej, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Po południu przelotne opady deszczu mogą wystąpić na południowo-wschodnim obszarze kraju, w nocy będą się przesuwać w kierunku północno-wschodnim - powiedział w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Szymon Ogórek.

Zanikające opady deszczu utrzymają się jeszcze na południowym wschodzie - części województw lubelskiego, podkarpackiego i rejonów karpackich. Jeszcze po południu obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia o silnych opadach deszczu na południu województw śląskiego i małopolskiego. Natomiast w kolejnych godzinach, zaczynając od zachodu, te opady zaczną stopniowo zanikać. Najwcześniej zakończą się na południu województwa śląskiego. Na pozostałym obszarze będzie raczej sucho z zachmurzeniem umiarkowanym i dość dużą liczbą rozpogodzeń.

Po południu powieje silny, momentami porywisty wiatru z północnego zachodu. "Ten wiatr jeszcze obniży temperaturę odczuwalną" - zaznaczył Ogórek.

RadioZET.pl/ Marta Stańczyk (PAP)