Zamknij

IMGW ostrzega: groźne upały w dwunastu województwach

26.08.2019 07:03
IMGW ostrzega: groźne upały w dwunastu województwach
fot. Shutterstock

Dla dwunastu województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upalną pogodą. W zachodniej i w centralnej Polsce termometry mogą wskazać nawet 33 stopnie C.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W poniedziałek upały wystąpią przede wszystkim na zachodzie kraju. Temperatury powyżej 30 stopni należy spodziewać się w Zachodniopomorskiem, Lubuskiem, Kujawsko-Pomorskiem, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, w Łódzkiem, Opolskiem, na Śląsku, w Świętokrzyskiem i w Małopolsce. Tam obowiązują alerty drugiego stopnia (w trzystopniowej, rosnącej skali).

Zobacz także

Na Podkarpaciu dla zachodnich powiatów wydano ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla pozostałych – pierwszego. Również na zachodzie Mazowsza obowiązują alerty pierwszego stopnia.

W upały powinno się ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić, jeśli nie ma takiej potrzeby, z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

>>>SPRAWDŹ AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY<<<

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu — przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

RadioZET.pl/PAP