Zamknij

Wichury suną przez Polskę. IMGW wydaje ostrzeżenia pogodowe

14.03.2021 16:58
imgw ostrzega przed silnym wiatrem
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Bardzo silny wiatr w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu ostrzeżenia dla centralnej i północnej części kraju. Alerty obowiązują łącznie w trzech województwach. Nad morzem porywy wiatru mogą osiągać 80 km/h.

Wichury suną przez Polskę - alarmuje IMGW. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego oraz dla północnych powiatów województwa pomorskiego.

W regionach tych prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach przeważnie do 75 km/h, z południowego zachodu. Silniejsze porywy wiatru, do 80 km/h wystąpią w powiatach nadmorskich.

Wichury suną przez Polskę. IMGW wydaje ostrzeżenia

Zgodnie z prognozami IMGW, w niedzielę w całym kraju zachmurzenie na ogół będzie duże, w centrum i na południu możliwe większe przejaśnienia. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie na Pojezierzu Pomorskim i na Kaszubach oraz w miejscowościach podgórskich deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Wysoko w górach opady śniegu. Na południu Lubelszczyzny po południu możliwe burze. Przyrost pokrywy śnieżnej wysoko w górach o 5 cm.

Temperatura maksymalna od 3 st. C, 4 st. C nad samym morzem i w miejscowościach podgórskich, około 6 st. C, 7 st. C na przeważającym obszarze do 9 st. C na południu kraju.

Wiatr umiarkowany, ale na zachodzie i nad morzem dość silny, zachodni i południowo-zachodni. Porywy wiatru przeważnie około 75 km/h, nad morzem do 80 km/h. W górach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Jaka pogoda w poniedziałek 15 marca 2021 roku?

Polska będzie w zasięgu niżu z ośrodkami w rejonie Danii, Zatoki Fińskiej oraz nad północną Skandynawią, tylko na południu kraju oddziaływał będzie słabnący klin wyżowy. Na północnym zachodzie zaznaczy się strefa frontu okluzji. Będziemy w chłodnym powietrzu polarnym morskim.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, po południu możliwe rozpogodzenia. Miejscami, głównie w zachodniej połowie kraju, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, w górach śniegu. Możliwe lokalne burze.

Temperatura maksymalna od 4 st. C na północy do 8 st. C na południowym zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat od 3 st. C do 5 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, z kierunków zachodnich, tylko na południowym wschodzie kraju z kierunków północnych i okresami zmienny. Wysoko w górach wiatr w porywach do 55 km/h, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

RadioZET.pl/ PAP/ IMGW