Zamknij

Chmura dwutlenku węgla z wulkanu w Hiszpanii zagraża Polsce? RCB wydało komunikat

20.10.2021 17:27

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Chodzi o wulkan z Wysp Kanaryjskich, którego erupcja trwa już od miesiąca. 

Wulkan
fot. PAP/EPA

Od środowego wieczora na wyspie La Palmie na Wyspach Kanaryjskich, gdzie od 19 września trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja, zanotowano ponad 50 trzęsień ziemi. Wraz ze zwiększeniem sejsmiczności na wyspie lokalne władze przeprowadziły kolejne ewakuacje mieszkańców.

Według hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN), największą siłę, przekraczającą 4,5 stopnia w skali Richtera, miał wstrząs, którego epicentrum znajdowało się w rejonie miejscowości Villa de Mazo. Trzęsienie ziemi zanotowano tam po godz. 2.00 w czwartek. Zdaniem ekspertów IGN nasilenie wstrząsów sejsmicznych występuje praktycznie na terenie całej wyspy. Dotyczy także terenów oddalonych od krateru Cumbre Vieja.

Chmura dwutlenku siarki z Cumbre Vieja zagraża Polsce? RCB komentuje

Czy w takim razie żywioł, który przemieścił się z południa Europy na północ i trafił również nad środkowo-wschodnią część kontynentu, stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla mieszkańców Polski? Specjalny komunikat w tej sprawie wydało już Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

"Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację" - napisało w piątek na Twitterze RCB.

W komunikacie wskazano, że chmura nie ma znaczenia dla ruchu lotniczego. "Nie prognozuje się żadnych ograniczeń i zaleceń dla samolotów (to wyłącznie gaz, a nie pył wulkaniczny)" - podano. "Chmura gazu znajduje się teraz na wysokości ok. 5 km, powoli się rozrzedza i rozmywa" - dodano.

RadioZET.pl/PAP (B. Figaj)/Twitter