Zamknij

Załamanie pogody. IMGW: Arktyczne powietrze zatrzyma wiosnę

21.04.2021 12:30
załamanie pogody 21.04.2021
fot. Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że po kilku ciepłych, wiosennych dniach, czeka nas kolejne załamanie pogody. Wszystko za sprawą frontu atmosferycznego, za którym do kraju napłynie naprawdę zimne, arktyczne powietrze. W czwartek 22 kwietnia rano temperatury mogą spaść nawet do 1-2 stopni Celsjusza. W weekend utrzyma się ochłodzenie.

Pogoda w Polsce znowu się pogorszy. "Ledwie zaczęliśmy cieszyć się cieplejszymi dniami i temperaturą w okolicach 15-20 stopni Celsjusza, a pogoda szykuje dla nas kolejną, niezbyt miłą niespodziankę" - poinformował IMGW w swoim najnowszym komunikacie prasowym.

"Niestety od kilku dni obserwujemy, że modele numeryczne wyjątkowo zgodnie prognozują ponowne ochłodzenie w połowie tego tygodnia. Stanie się to za sprawą układu niskiego ciśnienia, który znad Skandynawii przemieści się nad Bałtyk. Będzie mu towarzyszył front atmosferyczny, za którym napłynie naprawdę zimne, arktyczne powietrze" - dodano.

Załamanie pogody w Polsce. IMGW: Nadciąga chłodne, arktyczne powietrze

W środę w całym kraju ma być jeszcze dość ciepło. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie do 14-16 stopni Celsjusza - oprócz terenów nadmorskich i podgórskich, gdzie termometry wskażą do 10-12 stopni Celsjusza. Na wschodzie, w centrum i na południu kraju możemy spodziewać się burz z przelotnym deszczem i niewielkim gradem.

"Niestety już w środę późnym wieczorem w okolice Szczecina zbliży się wspomniany chłodny front, który stopniowo będzie przemieszczał się w głąb kraju" - poinformował Instytut. W czwartek rano front będzie już w centralnej Polsce, a ciepłe powietrze pozostanie jedynie na krańcach wschodnich. "Za frontem znacznie się ochłodzi, ponieważ powietrze pochodzące z Arktyki to nic innego jak dużo niższa temperatura, opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem. W górach będzie to śnieg" - podkreśliło IMGW.

W czwartkowy poranek na zachodzie kraju temperatura spadnie do 1-2 stopni Celsjusza. Nieco cieplej będzie jeszcze na wschodzie, gdzie można spodziewać się temperatur w okolicy 6 stopni. W dzień temperatura wzrośnie do 5 stopni na wybrzeżu, 8 stopni na zachodzie i w centrum oraz 12 stopni na południowym wschodzie, gdzie możliwe też będą burze.

W czwartek możliwe opady deszczu ze śniegiem. W weekend chłodno, w górach nawet - 6 stopni

Zgodnie z prognozą IMGW po przejściu frontu, oprócz przelotnych opadów deszczu, w czwartek gdzieniegdzie mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem. Nad morzem wzrośnie prędkość wiatru, w porywach do 75 km/h.

Jak podaje portal FaniPogody.pl, już w nocy z piątku na sobotę możemy spodziewać się mrozu i przymrozków w wielu miejscach Polski. W górach będzie to nawet -6 stopni Celsjusza.

pogoda weekend
fot. WXCharts.com, FaniPogody.pl

Ochłodzenie utrzyma się także w weekend. "W sobotę i niedzielę tylko na zachodzie kraju termometry w Polsce zbliżą się w okolice 10 stopni Na pozostałym obszarze Polski słupki rtęci wskazywać będą raczej w okolicach 5-7 stopni" - informują FaniPogody.pl.

RadioZET.pl/ IMGW/ PAP/ FaniPogody.pl