Obserwuj w Google News

Alarm dla całej Polski. "Najwyższy stopień zagrożenia"

2 min. czytania
05.06.2023 20:24
Zareaguj Reakcja

W całej Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach – poinformowało w poniedziałek Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Na szczęście już od wtorku będą występować przelotne opady deszczu oraz burze z gradem i ulewami. IMGW planuje wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Mapa zagrożenia pożarowego
fot. meteo.imgw.pl

Na mapie Instytutu Badawczego Leśnictwa cała Polska pokryta jest kolorem czerwonym oznaczającym duże zagrożenie pożarowe. Według serwisu IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego najgorsza sytuacja panuje w północnej części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz w Lubuskiem, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

W weekend IBL informował w komunikacie, że w związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju jest bardzo niska. "W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" – wyjaśniał Instytut.

IBL apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych. "Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru (nawet od "niewinnego" niedopałka papierosa), ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" – przestrzega.

Kiedy spadnie deszcz? IMGW zapowiada burze z gradem

Sytuację w lasach mogą poprawić opady deszczu. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już od wtorku 6 czerwca na południu Polski będą występować przelotne opady deszczu oraz burze z gradem i ulewami. W drugiej połowie tygodnia opady i burze możliwe są także w centrum i na północy kraju. Jednocześnie zrobi się cieplej. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni Celsjusza nad morzem, około 22 stopni w strefach opadów, do 27 stopni na południu kraju.

Redakcja poleca

IMGW planuje wydać alerty pogodowe pierwszego stopnia przed burzami. We wtorek groźne zjawiska mogą pojawić się na Podkarpaciu oraz na południu województw śląskiego i małopolskiego. W środę 7 czerwca żółte ostrzeżenia przed burzami z gradem mogą zostać wydane w województwach:

 • małopolskim,
 • podkarpackim,
 • śląskim,
 • świętokrzyskim,
 • południowych powiatach województwa lubelskiego.

Według prognozy zagrożeń na czwartek i piątek alerty przed burzami z gradem są prawdopodobne w województwach:

 • śląskim,
 • małopolskim,
 • podkarpackim,
 • świętokrzyskim,
 • mazowieckim,
 • lubelskim.

Jak wyjaśnia IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Meteorolodzy zalecają ostrożność i apelują o śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

RadioZET.pl/IBL/IMGW/PAP