Oceń
Pył saharyjski nad Polską. Jak informują Łowcy Burz, zjawisko napłynęło do naszego kraju dzięki odpowiedniej cyrkulacji nad Europą. Żółta maź pojawia się u nas dzięki specyficznemu ułożeniu niżów i wyżów. Jest ona efektem wyżu nad Skandynawią, który szybko przemieścił się nad państwami bałtyckimi, Białorusią i Ukrainą.
Pył saharyjski nad Polską. Groźny dla alergików
"Specyficzne ułożenie wyżu (z którego powietrze przemieszcza się do zewnątrz zgodnie z ruchem wskazówek zegara) po wschodniej stronie Polski oraz niżów nad Europą Zachodnią (ruch przeciwny do wskazówek zegara) spowoduje zaciąganie powietrza zawierającego dosyć duże ilości pyłu saharyjskiego między innymi nad Europę Środkową" - podają Łowcy Burz Paweł i Marta Błaszkowscy.
Jak poinformowali eksperci, pył saharyjski już w czwartek wieczorem pojawił się nad Niemcami. A następnie objął zachodnią Polskę. W piątek osiągnie apogeum. Największe ilości pyłu znajdować się będą nad Polską południowo-zachodnią, centralną i północno-wschodnią.
Jak rozpoznać pył saharyjski? Niebo pod jego wpływem robi się pożółkłe i bardziej mleczne, a zachody słońca mają intensywniejsze, pomarańczowo-czerwone barwy. To jeden z pozytywów. Zjawisko to bowiem uprzykrza życie mieszkańcom. Pył powoduje opady brudnego deszczu, osadza się na szybach i brudzi karoserię samochodów. Warto powstrzymać się przed suszeniem prania na powietrzu, ponieważ może ulec zabrudzeniu.
Eksperci alarmują, że pył znad Afryki może być szczególnie drażniący dla osób cierpiących na alergie, astmę i choroby układu oddechowego. Może podrażniać śluzówkę, wywoływać zapalenie spojówek i zapalenie zatok. Zaleca się, by w razie wystąpienia napadowego kaszlu, duszności czy świszczącego oddechu niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
RadioZET.pl/lowcyburzpim.pl/twojapogoda.pl/forecast.uoa.gr/PAP
Oceń artykuł