Koniec zimy i uderzenie ciepła. Piątkowy przełom w pogodzie

17.03.2023 06:49

Zima powoli żegna się z Polską. Według synoptyków IMGW w piątek 17 marca należy spodziewać się ocieplenia i ładnej pogody. Najcieplej będzie na południowym zachodzie kraju. Lokalnie temperatura może wzrosnąć do nawet 15 stopni Celsjusza.

Mapa pogodowa
fot. wxcharts.com

Pogoda będzie dziś zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Piątek na terenie całego kraju upłynie z dużą ilością słońca. Słabe, wręcz symboliczne, opady deszczu spodziewane są tylko na Wybrzeżu. – 17 marca będzie dniem ocieplenia i ładnej pogody – powiedziała Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz IMGW.

Temperatura wzrośnie nawet do 15 stopni Celsjusza

W rejonach podgórskich Karpat ocieplenie nie będzie jeszcze odczuwalne, bo temperatura wzrośnie tam do około 4 stopni Celsjusza, ale już na Suwalszczyźnie termometry wskażą do 6 stopni, a w centrum już ok. 10 stopni Celsjusza.

Najcieplej będzie na południowym zachodzie. – Tam około 13 stopni, ale w rejonie oddziaływania fenu (ciepłego wiatru z gór w doliny), w Kotlinie Jeleniogórskiej, temperatura może wzrosnąć do 15 stopni Celsjusza – zaznaczyła Dąbrowska. Wiatr z kierunków południowych będzie słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu i w Sudetach porywisty – do 55 km/h i do 65 km/h.

Noc z lokalnymi przymrozkami

Noc z piątku na sobotę (17/18 marca) będzie już cieplejsza. Chłodniejszy obszar pozostanie tylko na południowym wschodzie i tam prognozowane są spadki temperatury do minus 3 stopni Celsjusza. Obszar Małopolski, Podkarpacia, część Lubelszczyzny i woj. świętokrzyskiego został objęty ostrzeżeniem IMGW.

– Na pozostałym obszarze temperatura wyniesie od 0 stopni na Suwalszczyźnie, w woj. śląskim i w centrum kraju do 5 stopni na Nizinie Szczecińskiej – przekazała Dąbrowska. W kolejnych dniach temperatura powinna nadal wzrastać. Jak pisaliśmy na RadioZET.pl, szczyt ocieplenia jest spodziewany w okolicach przyszłego weekendu. W sobotę 25 marca termometry w kraju mogą pokazywać 22 stopnie Celsjusza.

RadioZET.pl/IMGW/PAP