Oceń
Ostrzeżenia IMGW przed przymrozkami już obowiązują w całej Polsce, a dla wschodnich regionów kraju synoptycy przedłużyli ich ważność do czwartku 30 marca. "Prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej zera. Termometry w nocy z wtorku na środę wskażą około -5 stopni, przy gruncie około -8 stopni, w nocy ze środy na czwartek około -1 stopnia, przy gruncie około -4 stopnie" – czytamy w treści jednego z ostrzeżeń.
Powrót zimy. IMGW wydał szereg ostrzeżeń
Dodatkowo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla powiatów tatrzańskich. W nocy z wtorku na środę spodziewane jest około -12 stopni Celsjusza, przy gruncie nawet -14 stopni.
W południowych powiatach śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego do środy wieczorem będą obowiązywać ostrzeżenia przed śnieżycami. Prognozowane są opady, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 do 15 cm. W tym samym czasie prognozowany jest silny wiatr. Ostrzeżenia przed podmuchami osiągającymi prędkość nawet 75 km/h wydano dla województw:
- śląskiego,
- małopolskiego,
- podkarpackiego,
- świętokrzyskiego,
- części mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego.
Z kolei dla południowo-wschodniej Polski wydano obowiązujące aż do czwartkowego poranka ostrzeżenia przed oblodzeniami. W górach – w Tatrach i Bieszczadach – nie są one jednak spodziewane.
Co oznacza pierwszy stopień ostrzeżenia IMGW?
Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
RadioZET.pl/PAP/IMGW
Oceń artykuł