Nadciąga potężna śnieżyca. Atak zimy w Polsce

PAP
03.02.2023 12:38

Atak zimy w Polsce. W piątek po południu w stolicy może spaść do 10 cm śniegu. Do walki ze śnieżycą przygotowano ponad 300 pługów i posypywarek - poinformowali w piątek stołeczni urzędnicy.

Atak zimy
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Pogoda w najbliższych dniach przypomni o zimie. Śnieżyca spodziewana jest m.in. w stolicy. - W piątek po południu w Warszawie zrobi się biało. Spadnie śnieg oraz deszcz ze śniegiem. Będzie ślisko i mokro - przestrzegła Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Z prognoz wynika, że opady śniegu rozpoczną się ok. godz. 15. - Na termometrze będzie w okolicach zera - dodała Szewczak.

Atak zimy. Śnieżyca w Warszawie

W piątek rano stołeczni urzędnicy ostrzegli mieszkańców, że opady śniegu będą długotrwałe i momentami intensywne. Dlatego do odśnieżania ulic przygotowano ponad 300 pługów i posypywarek. - Apeluję do kierowców, aby przepuszczali pojazdy służb oczyszczania miasta.

Pługoposypywarki sprawnie wykonają swoje zadania, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i korzystnie wpłynie na utrzymanie przejezdności stołecznych dróg – tłumaczył Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Do odśnieżenia i posypania piaskiem jest 1600 km dróg, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, a także przystanki i chodniki o łącznej powierzchni 3,5 mln m kw.

Z prognoz wynika również, że wieczorem i w nocy zrobi się chłodniej, temperatura spadnie do około minus 2 stopni Celsjusza. - Możliwe są oblodzenia. Na drogach i chodnikach będzie ślisko - ostrzegła Szewczak. Opady śniegu potrwają do późnych godzin nocnych.

Na ulicach Warszawy ślisko było już w piątkowy poranek. "60 posypywarek pracowało na mostach, wiaduktach, stromych ulicach oraz lokalnie m.in. w Wawrze, Rembertowie, Białołęce, na Bemowie i Woli" - przekazali urzędnicy.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP