"Nurkujący" niż zawita do Polski. W tej części kraju mocniej zawieje

05.03.2023 21:25

Pierwsze dni nadchodzącego tygodnia będą pochmurne i chłodne. Jak powiedziała w rozmowie z PAP Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB, w poniedziałek będzie raczej chłodno, z przelotnymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. We wtorek na północy może silniej wiać wiatr, co związane będzie z nadciągającym do Polski "nurkującym" niżem.

Pogoda
fot. windy.com (screen)

Pogoda znów nas zaskoczy. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego w poniedziałek Polska będzie na skraju niżu znad zachodniej Rosji.

"Nurkujący" niż zawita do Polski. Nad Bałtykiem zawieje

Na południu kraju zaznaczy się pofalowany front atmosferyczny z lokalnym, wtórnym ośrodkiem niżowym, za sprawą którego spodziewane są tam nieco silniejsze opady. O tym m.in. mówiła w rozmowie z Polską Agencją Prasową Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.

- W ciągu dnia zachmurzenie duże, tylko na północnym wschodzie przejaśnienia. Nadal prognozowane są przelotne opady śniegu, stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem. Na południowym zachodzie w godzinach popołudniowych będą to także opady deszczu - mówiła. 

- W Karkonoszach możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o 5 centymetrów. Temperatura maksymalna wyniesie od zera na Suwalszczyźnie do pięciu stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu i nad morzem okresami porywisty, z kierunków zachodnich - dodała synoptyczka.

We wtorek przez Bałtyk przechodził będzie tzw. "niżyk nurkujący", który wywoła silniejszy wiatr na Wybrzeżu, z porywami dochodzącymi do 70-85 km/h.

RadioZET.pl/PAP/IMGW