Obserwuj w Google News

Pogoda coraz groźniejsza. Wydano nowe ostrzeżenia IMGW

2 min. czytania
02.05.2023 20:48
Zareaguj Reakcja

Pogoda na majówkę nie zachwyca. Najbliższe godziny zdominują intensywne opady deszczu, burze i przymrozki. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Sprawdziliśmy, gdzie aura będzie groźna.

Przymrozki i burze
fot. Shutterstock

Pogoda w długi weekend majowy jest niebezpieczna – we wsi Palcza w Małopolsce piorun zabił 32-letniego mężczyznę. We wtorek 2 maja rano pojawiły się pierwsze ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu. Synoptycy przestrzegali również przed burzami.

Przymrozki i burze. Są nowe alerty IMGW

– W nocy z wtorku na środę na południu województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego spadnie najwięcej deszczu – powiedziała synoptyk IMGW Dorota Pacocha o wydanych ostrzeżeniach, które obowiązywać będą do późnych godzin popołudniowych w środę. Wysoko w górach oprócz deszczu spadnie także deszcz ze śniegiem i śnieg. W wysokich partiach Tatr spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10-15 cm.

Redakcja poleca

Temperatura minimalna wyniesie od zera stopni na Suwalszczyźnie i Warmii, około 5 stopni w centrum, a także nad morzem i w rejonach podgórskich Sudetów, do 11 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. – Na północy i na zachodzie kraju wystąpią przygruntowe przymrozki – ostrzegła synoptyk. 

  • dolnośląskim, w powiatach południowych;
  • podlaskim, w powiatach północnych;
  • mazowieckim, w powiatach północnych;
  • warmińsko-mazurskim;
  • kujawsko-pomorskim, w powiatach położonych w północnej połowie regionu;
  • pomorskim, w powiatach centralnych, południowych i północno-zachodnich;
  • zachodniopomorskim, poza powiatami położonymi na północy i zachodzie regionu;
  • wielkopolskim, w powiatach północnych;
  • lubuskim, w powiatach północnych.

W województwie lubelskim prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Dla tego regionu również wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Prognoza pogody na 3 maja

Jak podaje IMGW, w środę 3 maja zachmurzenie ma być przeważnie umiarkowane, jedynie na południu kraju duże i tam wystąpią przelotne opady deszczu. Suma opadów na południu Podkarpacia i Małopolski wyniesie do 10 litrów deszczu na metr kwadratowy. – W Tatrach spodziewane są jeszcze opady śniegu, którego przybędzie o kolejne 5 cm – powiedziała Pacocha.

Termometry wskażą maksymalnie od 7 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Tatr, 9 stopni nad morzem, w centrum około 14 stopni, do 16 stopni Celsjusza na południu kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

RadioZET.pl/IMGW/PAP