Zamknij

Pogoda. W 10 województwach będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

05.12.2022 15:56

Pogoda w najbliższym czasie będzie niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i gołoledzią. Alerty w związku z pogodowym zagrożeniem obowiązują w dziesięciu województwach.

Gołoledź na drodze
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Synoptycy IMGW ostrzegają przed najbliższymi godzinami w pogodzie. Na zachodzie i północy Polski będzie padał głównie deszcz, gdzieniegdzie może pojawić się słaby deszcz ze śniegiem. Prognozowana jest także niebezpieczna gołoledź.

IMGW: Ostrzeżenia pierwszego stopnia dla 10 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla dziesięciu regionów. Alerty dotyczą marznących opadów. Alarmy meteo obowiązują w województwach: 

  • zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, gdzie alert będzie ważny do godz. 22 w poniedziałek;
  • pomorskim, z wyjątkiem powiatów nadmorskich, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 22 w poniedziałek;
  • warmińsko-mazurskim, w powiatach: nowodworskim, elbląskim, Elbląg, braniewskim, bartoszyckim, lidzbarskim, olsztyńskim, Olsztyn, ostródzkim, iławskim, w którym alerty wygasną o godz. 22 w poniedziałek;
  • wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w którym alert będzie ważny od godz. 19 w poniedziałek do godz. 4 we wtorek;
  • kujawsko-pomorskim, w powiatach północnych, gdzie ostrzeżenie będzie obowiązywać między godz. 19 w poniedziałek a 4 we wtorek;
  • mazowieckim, w powiatach północnych i północno-wschodnich, gdzie niebezpiecznie będzie od godz. 19 w poniedziałek do godz. 4 we wtorek;
  • podlaskim, w którym alarmy będą ważne od godz. 22 w poniedziałek do godz. 10 we wtorek;
  • lubelskim, w powiatach północnych i wschodnich, gdzie ostrzeżenia będą ważne do godz. 14 w poniedziałek. Potem wygasną, a następnie znów wejdą w życie o godz. 22 i będą w mocy do godz. 10 we wtorek;
  • śląskim, w powiecie żywieckim, gdzie niebezpiecznie będzie od godz. 23 w poniedziałek do godz. 9 we wtorek;
  • małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim i tatrzańskim, gdzie alarmy zaczną obowiązywać o godz. 23 w poniedziałek i wygasną o godz. 9 we wtorek.

Ewa Łapińska z Centralnego Biura Prognoz IMGW podkreśliła, że wystawione ostrzeżenia stracą ważność o godzinie 3 nad ranem. Niewykluczone jednak, że obowiązywanie alertów zostanie przedłużone. – O poranku będzie sporo mgieł w różnych miejscach Polski ograniczających widzialność do 200 metrów – dodała.

W nocy z poniedziałku na wtorek najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Tam termometry wskażą minus 3 stopnie Celsjusza. W centrum spodziewane są około 2 stopnie na plusie. Najcieplej będzie na południu kraju, gdzie temperatura minimalna utrzyma się na poziomie 3-4 stopni Celsjusza. 

RadioZET.pl/PAP