Obserwuj w Google News

Pogoda zrobi się niebezpieczna. IMGW wydaje alerty dla kilku województw

2 min. czytania
06.06.2023 09:55
Zareaguj Reakcja

Pogoda przyniosła ocieplenie, ale wraz z nim może zrobić się niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk. We wtorek wydano ostrzeżenia przed burzami z gradem na południu kraju.

pogoda
fot. wxcharts.com

Pogoda zrobi się niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w woj. podkarpackim, małopolskim, a także w południowych powiatach woj. śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Alert przed burzami z gradem. IMGW ostrzega

IMGW prognozuje, że w południowo-wschodniej części kraju wystąpią burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Lokalnie możliwy drobny grad.

Redakcja poleca

Ostrzeżenia IMGW - które obowiązują do wtorku do godz. 21 - obejmują woj. podkarpackie, małopolskie, a także południowe powiaty woj. śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Gdzie jest burza? Radar pogodowy online, mapa burz i opadów na żywo

We wtorek na północy kraju zachmurzenie jest małe i umiarkowane i tu bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu oraz na południowym wschodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 st. Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu do 27 st. miejscami na północy i w centrum. 

Chłodniej będzie w rejonach podgórskich i nad morzem - od 16 do 20 st. W strefie nadmorskiej i na Helu - około 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni, tylko w strefie nadmorskiej wiatr północny (bryza morska). W czasie burz porywy wiatru osiągną do 65 km/h.

Zobacz także:  Synoptycy rozwiewają wątpliwości przed długim weekendem. Jeśli słońce, to tylko w tych miejscach

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

RadioZET.pl/PAP/IMGW