Pogodowa "Godzilla" szykuje się do ataku. Te prognozy szokują

12.01.2023 17:23

Potężne mrozy i najniższe temperatury od ponad 20 lat - tak wygląda obecnie sytuacja w azjatyckiej części Rosji oraz prognozy meteorologów na najbliższe dni. Część internautów zwróciła uwagę, że Rosjanie mierzą się ze zjawiskiem, którym władze tego kraju groziły ostatnio Europie.

Pogoda
fot. Windy.com (screen)

Pogoda potrafi czasem zupełnie zaskoczyć. W Polsce, mimo kalendarzowej zimy, utrzymuje się dodatnia temperatura, nie ma też śniegu ani innych charakterystycznych dla tej pory roku zjawisk pogodowych. Według najnowszych prognoz synoptyków IMGW w najbliższych tygodniach, aż do połowy lutego, należy spodziewać się wiosennej aury.

Rosja. Pogodowa "Godzilla". Najniższe temperatury od lat

Diametralnie inna jest sytuacja w Rosji, gdzie szaleją potężne - wyjątkowe nawet jak na ten rejon - mrozy. Od początku roku notowano tam ujemne temperatury o przeraźliwie niskich wartościach, dochodzących przynajmniej do -30 stopni Celsjusza.

Tak wskazywały termometry nawet w zachodniej, a więc tej uchodzącej za "cieplejszą", części kraju. Sporo obywateli musiało mierzyć się z awariami elektryczności i przerwami w dostawach energii. Obecnie w europejskiej części Rosji się ociepliło, szykuje się również odwilż.

Azjatycka część państwa wciąż jednak narażona jest na działanie mrozu i to zdecydowanie silniejszego. Kanadyjski dziennikarz meteorologiczny Thierry Goose opublikował dane, z których wynika, że na Syberii zanotowano najniższe temperatury od ponad 20 lat. W miejscowości Żylinda było to aż -61,9 st. C., w Olenku -60, a w Ojmjakonie -59,5.

Z kolei w Jakucku termometry wskazały niemal -50 stopni. Wideo z tego miasta udostępnił Reuters:

"Syberia przygotowuje się na -63 stopnie Celsjusza. Po zimie z 2002 roku szykuje się nowy rekord. Jeśli korytarz zostanie otwarty, to będzie raczej Godzilla niż bestia" - skomentował natomiast turecki meteorolog Kerem Okten.

W mediach społecznościowych nie brakuje także ironicznych komentarzy odnośnie tego, z czym teraz muszą mierzyć się Rosjanie:

Powyższy tweet to nawiązanie do słów m.in. byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który groził, że wskutek zachodnich sankcji większość Europy czeka sroga zima.

RadioZET.pl/Twitter/Facebook