Obserwuj w Google News

Pogodowy alarm dla Polski. Przybywa ostrzeżeń IMGW. Zrobiło się groźnie

2 min. czytania
09.06.2023 11:32
Zareaguj Reakcja

W piątek przybywa ostrzeżeń pogodowych dla Polski. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali żółte alerty przed upałami i burzami z gradem. Największym zagrożeniem ze strony burz będą w dalszym ciągu ulewne opady deszczu – przestrzegają Polscy Łowcy Burz.

Mapa temperatury
fot. ventusky.com

Wyż Heinrich nadal kształtuje pogodę w Polsce. Jak informuje IMGW, w piątek opady deszczu mogą pojawić się w całym kraju, z wyjątkiem strefy nadmorskiej. – Przy czym największe prawdopodobieństwo opadów jest w południowej połowie kraju. W południowo-wschodniej części będą występowały burze – powiedziała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska. Upały odczują mieszkańcy zachodnio-centralnej Polski. Miejscami temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Burze z gradem i upały. Ostrzeżenia IMGW w piątek 9 czerwca

Żółte ostrzeżenia przed burzami z gradem wydano dla siedmiu województw na południu oraz na południowym-wschodzie Polski:

 • podkarpackiego, dla zachodniej i południowej części regionu;
 • świętokrzyskiego;
 • małopolskiego;
 • śląskiego;
 • opolskiego;
 • dolnośląskiego, dla powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, strzelińskiego i oławskiego;
 • łódzkiego, dla powiatów: wieluńskiego, pajęczańskiego i radomszczańskiego.

Alerty będą ważne do godziny 21 w piątek. Podczas burz IMGW prognozuje opady deszczu do 35 mm i porywy wiatru nawet do 65 km/h. Niewykluczony jest także drobny grad. "Największym zagrożeniem ze strony burz będą w dalszym ciągu ulewne opady deszczu. Mając na uwadze warunki w troposferze na obszarze Polski południowej zostaje wydany 1. stopień ostrzeżenia" – napisali Polscy Łowcy Burz.

IMGW
fot. IMGW

ZOBACZ TAKŻE:  Gdzie jest burza? Radar pogodowy online, mapa burz i opadów na żywo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega również przed upałami. Alarmy pogodowe pierwszego stopnia obowiązują w pięciu województwach:

 • zachodniopomorskim, w południowej połowie województwa;
 • pomorskim, w powiatach: tczewskim, starogardzkim, kościerskim, chojnickim i człuchowskim;
 • kujawsko-pomorskim;
 • wielkopolskim, poza powiatami: konińskim, Konin, kaliskim, Kalisz, ostrowskim, ostrzeszowskim, kępińskim, tureckim i kolskim;
 • lubuskim.

Ostrzeżenia będą w mocy w piątek do godziny 20. Na Ziemi Lubuskiej, Wielkopolskiej i Kujawach temperatura wzrośnie do nawet 30 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju termometry pokażą 25-29 stopni. Piątek będzie chłodny w strefie opadów i nad morzem około – 20-22 stopni. W nocy z piątku na sobotę temperatura minimalna wyniesie od 11 stopni na północy i obszarach podgórskich do 16 stopni na południu i południowym wschodzie.

Prognoza pogody na weekend

Sobota zapowiada się słonecznie i bez opadów na północnym zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie okresami wzrastać do dużego i wystąpią przelotne opady deszczu, a miejscami również burze. Najcieplej w centrum i na zachodzie Polski, do 25-27 stopni, na pozostałym obszarze od 19 do 24 stopni, a nad morzem i na Podhalu od 15 do 18 stopni.

W niedzielę ponownie najwięcej pochmurnego nieba na południowym wschodzie kraju. Tam też deszczowo. Z północnego wschodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni Celsjusza na południowym wschodzie, około 22 stopni w centrum, do 24 stopni na zachodzie Polski.

RadioZET.pl/IMGW/PAP/Polscy Łowcy Burz