Obserwuj w Google News

Pół Polski zagrożone "czarnym lodem". IMGW wydaje nowe ostrzeżenia

2 min. czytania
06.12.2023 11:27
Zareaguj Reakcja

Oblodzone drogi i chodniki dadzą się we znaki kierowcom oraz pieszym. W związku z tym synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali nowe ostrzeżenia pogodowe dla ośmiu województw. Alerty pierwszego stopnia pozostają w mocy do czwartkowego poranka.

Gołoledź
fot. Piotr Kamionka/REPORTER

W środę w ciągu dnia i w nocy pogoda będzie niebezpieczna. Kierowcy i piesi mogą spodziewać się szklanki na drogach oraz chodnikach. Najtrudniejsza sytuacja będzie na zachodzie kraju, na Śląsku i w Małopolsce.

Nowe ostrzeżenia IMGW. Gołoledź w 8 województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla ośmiu województw. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach:

  • małopolskim, w powiatach: nowosądeckim, Nowy Sącz, tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, brzeskim, bocheńskim, myślenickim, suskim, wadowickim, krakowskim, Kraków, proszowickim, miechowskim, olkuskim, chrzanowskim, oświęcimskim;
  • śląskim;
  • opolskim;
  • dolnośląskim;
  • lubuskim;
  • zachodniopomorskim, w powiatach: myśliborskim, choszczeńskim, stargardzkim, pyrzyckim, gryfińskim, Szczecin, polickim, goleniowskim, kamieńskim, Świnoujście;
  • łódzkim, w powiatach: wieluńskim, wieruszowskim;
  • wielkopolskim, w powiatach: kępińskim, ostrzeszowskim, ostrowskim, pleszewskim, krotoszyńskim, rawickim, gostyńskim, jarocińskim, śremskim, średzkim, leszczyńskim, Leszno, kościańskim, poznańskim, Poznań, wolsztyńskim, grodziskim, nowotomyskim, szamotulskim, międzychodzkim, obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim.
alerty-mapa
fot.

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia oznaczają, że synoptycy przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Instytut zachęca do śledzenia komunikatów pogodowych.

Redakcja poleca

Prognoza pogody na środę

W środę najchłodniej będzie na wschodzie Polski, tam termometry pokażą -4 stopnie Celsjusza. Na zachodzie temperatura wzrośnie do około 0 stopni. W nocy ze środy na czwartek strefa opadów marznących będzie się przesuwać w kierunku południowej Polski aż po południowy wschód. W północno-wschodniej części kraju możliwe są słabe opady śniegu. W górach pokrywa śnieżna wzrośnie o około 5 centymetrów. Temperatura minimalna na wschodzie oraz północy kraju wyniesie około -5/6 stopni Celsjusza, w centrum -2 stopnie, natomiast na zachodzie termometry pokażą 0 stopni.

Źródło: Radio ZET/IMGW

Nie przegap