Obserwuj w Google News

Polska w objęciach Patrycji. IMGW wydaje ostrzeżenia. Bite są rekordy ciepła

2 min. czytania
08.09.2023 16:09
Zareaguj Reakcja

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozpoczął wydawanie ostrzeżeń pogodowych w związku z nadchodzącymi upałami. Wyż Patrycja sprawi, że w kolejnych dniach temperatura wzrośnie miejscami do 31 stopni Celsjusza. Sprawdzamy, gdzie aura może być groźna.

IMGW ostrzega przed upałem
fot. IMGW

Fala upałów rozlewa się po Europie. Czwartek okazał się najcieplejszym dniem w tym roku w Wielkiej Brytanii – w Wisley w hrabstwie Surrey na południu Anglii zanotowano 32,6 stopnia Celsjusza. W piątek kilkanaście departamentów we Francji zostanie objętych pomarańczowym alertem z powodu temperatur dochodzących do 36 stopni. Gorące powietrze napłynie również nad Polskę.

IMGW ostrzega przed upałem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem. Żółty alert obowiązuje od godziny 12 w sobotę (9.09) do godziny 18 w niedzielę (10.09). W tym czasie prognozuje się upały z temperaturą dochodzącą do 30 stopni. Zagrożenie ma występować w dwóch województwach:

  • lubuskim, w większości powiatów, z wyjątkiem strzelecko-drezdeneckiego i wschowskiego;
  • zachodniopomorskim, w powiatach: Szczecin, gryfińskim, pyrzyckim i myśliborskim.

Ponadto synoptycy IMGW przewidują wydanie alertu pierwszego stopnia przed upałem w poniedziałek (11.09) i we wtorek (12.09). Alarm może objąć swoim zasięgiem województwo mazowieckie. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Kiedy zmiana pogody?

Jak mówi Grzegorz Walijewski z IMGW, antycyklon Patrycja zostanie z nami do środy (13.09). W połowie następnego tygodnia czeka nas zmiana pogody. – Powietrze będzie chłodniejsze, pojawią się niebezpieczne burze i opady deszczu – zapowiada rzecznik Instytutu. Z długoterminowych modeli meteorologicznych wynika, że taka ponura aura nie utrzyma się długo. Kolejny weekend znowu ma być ciepły.

Nie przegap