Synoptycy alarmują. Dwa groźne zjawiska pogodowe w Polsce

23.02.2023 17:06

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i marznącymi opadami. Pogoda będzie niebezpieczna w sześciu województwach. Prawdopodobieństwo wystąpienia przewidywanych zjawisk synoptycy oceniają na 80 procent.

Gołoledź
fot. Shutterstock

Groźna pogoda prognozowana jest na noc z czwartku na piątek i piątkowy poranek. Spodziewane są opady deszczu na przeważającym obszarze kraju. Na północy i terenach podgórskich może spaść deszcz ze śniegiem, a w górach słaby śnieg. Termometry wskażą od minus 1 stopnia Celsjusza na Pomorzu, Suwalszczyźnie i Podhalu, ok. 3 stopnie w centrum, do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku.

Pogoda będzie niebezpieczna. Wydano alerty IMGW

Ujemna temperatura i opady mogą utrudniać jazdę. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed oblodzeniem (ważne między godz. 5 a 9 w piątek) w trzech województwach:

  • pomorskim, w powiatach: kartuskim, kościerskim, bytowskim, człuchowskim;
  • wielkopolskim, w powiecie złotowskim;
  • zachodniopomorskim, w powiatach: koszalińskim, białogardzkim, szczecineckim, świdnickim, łobeskim, drawskim, wałeckim, choszczeńskim, stargardzkim, pyrzyckim, myśliborskim.

Kolejne żółte alerty IMGW o marznących opadach zostały wydane w województwach:

  • warmińsko-mazurskim, w powiatach: gołdapskim, oleckim, ełckim;
  • podlaskim, w powiatach: suwalskim, Suwałki, sejneńskim, augustowskim, sokólskim, monieckim, grajewskim, białostockim, Białystok;
  • małopolskim, w powiatach nowotarskim i tatrzańskim.

Jak informują synoptycy, w północno-wschodnich regionach ostrzeżenia będą obowiązywały od godziny 23 w czwartek do godziny 6 w piątek. Na południu Polski groźnie będzie między godziną 2 a 8 w piątek.

Przypomnijmy, że ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrażać życiu. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

RadioZET.pl/IMGW