Synoptycy alarmują. Pogoda będzie groźna. IMGW wydało ostrzeżenia

01.03.2023 13:15

Pierwszy dzień wiosny meteorologicznej przyniesie załamanie pogody w części kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia o opadach marznącego deszczu i mżawki powodującej gołoledź. Sprawdź, gdzie obowiązują alerty IMGW.

Alert IMGW
fot. Radio ZET

Pogoda będzie jeszcze dziś groźna. W środę wieczorem i w nocy z 1 na 2 marca prognozowane są marznące opady deszczu i mżawki. Z tego powodu IMGW wydało ostrzeżenia dla północno-wschodniej i wschodniej Polski. Alerty będą obowiązywały od godziny 18 w środę do godziny 9 w czwartek.

Pogoda. IMGW wydało ostrzeżenia

Z mapy ostrzeżeń opublikowanej przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że bardzo ślisko ma być na drogach i chodnikach w czterech województwach:

  • warmińsko-mazurskim,
  • podlaskim,
  • mazowieckim,
  • lubelskim.

Dodatkowo w nocy na północy i w centrum kraju wystąpią mgły ograniczające widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna wyniesie od minus 13 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Sudetów, minus 9 na południowym zachodzie, około minus 1 w centrum, do 2 stopni nad morzem.

"Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" – informuje Instytut.

RadioZET.pl/IMGW/PAP