Obserwuj w Google News

Taka będzie pogoda jesienią i zimą. Wiemy, co ze śniegiem

2 min. czytania
13.09.2023 18:31
Zareaguj Reakcja

Jaka pogoda czeka nas jesienią i zimą? Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski przedstawił wstępną długoterminową prognozę na październik, listopad i grudzień. Bardzo prawdopodobne jest to, że w ostatnim miesiącu roku zamiast śniegu będzie padał deszcz.

Atak zimy w Polsce
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Pogoda w Polsce przypomina lato, ale meteorolodzy rozpoczęli już jesień, bo dla nich ta pora roku rozpoczyna się 1 września i trwa trzy miesiące. – Na zewnątrz tej jesieni kompletnie nie widać. Patrząc na eksperymentalne prognozy pogody, to już wrzesień jest ekstremalnie ciepły. Tegoroczny jest w pierwszej trójce najcieplejszych wrześniów od 70 lat – powiedział rzecznik  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. – Ciekawostką jest to, że taka fala upałów jest naprawdę rzadko spotykana. I tak jak napisali klimatolodzy, taka sytuacja zdarza się raz na dwadzieścia lat – dodał.

Pogoda długoterminowa na październik i listopad

Październik również ma być z temperaturą powyżej normy, czyli wartości temperatur będą wyższe niż wyliczone z ostatnich 30 lat. – Mogą być odnotowywane takie temperatury: w Poznaniu 22 stopnie, we Wrocławiu 25, w Warszawie 24, w Gdańsku i Białymstoku 22 – wyliczył Walijewski. – To może być bardzo przyjemny październik. Wydaje się, że ta polska, złota jesień, taka kolorowa, jeszcze może w drugiej części października wystąpić – podkreślił.

Jeżeli chodzi o listopad, to według ostatniej aktualizacji prognozy, zapowiada się nieco gorzej. – Może nie cały czas, ale może być więcej dni z deszczem i większą sumą opadów. To oczywiście nie oznacza, że padać będzie codziennie, dni słoneczne też będą się pojawiały, ale mimo wszystko ma przeważać ta opcja szara i ponura – wyjaśnił. – Listopad może więc taki być z temperaturą w normie, ale z większą ilością deszczu – podsumował.

Czy w grudniu 2023 spadnie śnieg?

Według Walijewskiego początek grudnia to więcej deszczu i wyższa niż średnia temperatura. – Co nie oznacza, że nie będzie w ogóle śniegu. Może się pojawiać, ale największe prawdopodobieństwo jest, że jednak będzie to deszcz – wyjaśnił.

– Średnie wartości temperatury dla grudnia wyniosą od minus 3 stopni na południu do 3 stopni na Wybrzeżu, ale bardziej prawdopodobne jest, że będą to wartości dodatnie. Szczególnie na początku grudnia, który też będzie szary i ponury – przekazał.

Nie przegap