Obserwuj w Google News

Taka będzie pogoda w wakacje. Temperatury jak w piekle

2 min. czytania
11.04.2023 15:51
Zareaguj Reakcja

Jakiej pogody możemy się spodziewać w wakacje? IMGW opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową dotyczącą temperatury i opadów między majem a sierpniem 2023 roku. Według zapowiedzi synoptyków tegoroczne lato będzie wyjątkowo upalne - temperatura w całym kraju ma przekraczać średnią wieloletnią.

Pogoda, lato, wakacje 2023
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Pogoda długoterminowa na najbliższe miesiące została przygotowana przez synoptyków z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. O ile w maju temperatura nie będzie odbiegała od normy wieloletniej, tak w wakacje 2023 odczujemy falę ekstremalnych upałów. Lato zapowiada się wyjątkowo ciepło i sucho.

Prognoza pogody na maj 2023

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia miesięczna temperatura powietrza w maju 2023 powinna mieścić się normie wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych nie będzie odbiegać od normy wieloletniej - za wyjątkiem północy, gdzie możliwa jest suma powyżej normy oraz południowo-wschodnich krańców kraju, gdzie możliwa suma poniżej normy.

Redakcja poleca

Pogoda długoterminowa na wakacje. Jaki będzie czerwiec, lipiec i sierpień?

W czerwcu 2023 średnia temperatura w całej Polsce ma już przekraczać średnią wieloletnią z lat 1991-2020. Suma opadów powinna mieścić się w granicach normy - czytamy w eksperymentalnej prognozie.

IMGW
fot. IMGW

W lipcu 2023, według przedstawionej prognozy, w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna kształtować się poniżej normy - w Koszalinie, Gdańsku, Olsztynie, Suwałkach i Białymstoku możliwa jest suma w zakresie normy wieloletniej.

IMGW
fot. IMGW

Ostatni miesiąc wakacji, czyli sierpień 2023, będzie również ekstremalnie ciepły. Średnia temperatura ponownie ma kształtować się powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy z lat 1991-2020.

IMGW
fot. IMGW

Jak wyjaśnia IMGW, prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 stopni Celsjusza, a prognoza "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej 10 stopni. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 stopni, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej 10 stopni.

RadioZET.pl/IMGW