Zamknij

Andrzej Duda: Jeśli wygram, moja druga kadencja będzie inna od pierwszej

06.07.2020 08:36
Andrzej Duda

Andrzej Duda przed II turą wyborów o wizji swojej prezydentury. "Jeśli wygram wybory, nie wycofam się z wprowadzonych już programów społecznych, ale nie zapominam też o rozwoju gospodarczym" - zapowiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego "Do Rzeczy" ubiegający się o reelekcję prezydent. Jak podkreślił, jego druga kadencja będzie inna od pierwszej. Dodał także, że Polska "nie potrzebuje resetu w relacjach z Unią Europejską".

"Opowiadam się za nowoczesną polityką prospołeczną i ona musi kosztować. Nie wycofam się z wprowadzonych już programów, ale nie zapominam o rozwoju gospodarczym. Nie zgadzam się, aby ambitna polityka prorozwojowa, wielkie i małe inwestycje były prowadzone kosztem najsłabszych, rodzin i seniorów" – powiedział prezydent.

Zobacz także

Duda: Nie udaję, że jestem liberałem

Andrzej Duda przypomniał, że za jego prezydentury zostały obniżone "podatki, które dotyczą zwykłych ludzi": niższy PIT, mały ZUS dla małych przedsiębiorstw, CIT. "Teraz jeszcze wprowadziliśmy nową, uproszczoną i niższą matrycę VAT na wiele podstawowych produktów" - zaznaczył.

"Nie udaję, że jestem liberałem, ale gwarantuję wsparcie państwa dla tych projektów, które budują naszą gospodarkę i wzmacniają naszą suwerenność” - zadeklarował.

Prezydent zapewnił, że stara się "realizować program, który tworzy dla młodych jak najlepsze warunki startu w dorosłe życie".

To Zjednoczona Prawica wprowadziła zerowy PIT dla młodych (do 26. roku życia - PAP). Chciałbym, żeby w kolejnych latach mocniej ruszył program "Mieszkanie plus", który będzie dla nich dużym wsparciem

– oznajmił.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy

Duda: Nie mam twarzy innej niż ta, którą znają Polacy

Urzędujący prezydent zadeklarował także, że jego druga kadencja będzie inna od pierwszej.

"Jeśli wygram, to oczywiście moja druga kadencja będzie inna od pierwszej, bo wyzwania, które stoją przed Polską, są dziś inne niż te z 2015 r."

– powiedział.

Andrzej Duda wyjaśnił, że "kryzys spowodowany koronawirusem będzie wymagał szybkich, śmiałych i nieszablonowych decyzji". "Musimy dopilnować, żeby bezrobocie nie poszybowało w górę, ale taż tak odnaleźć się w tej rzeczywistości, żeby stworzyć i wykorzystać nowe szanse dla Polski" – wskazał.

Prezydent pytany, czy po ewentualnych wygranych wyborach "pokaże swoje prawdziwe oblicze" i uzyska "większą niż do tej pory niezależność od Nowogrodzkiej", odpowiedział: "Nie mam innej twarzy niż ta, którą znają Polacy z tysięcy spotkań ze mną".

Jeżeli ktoś potrzebuje drugiej kadencji, żeby zacząć działać w zgodzie z sobą, to znaczy, że nie dorósł do pierwszej" – ocenił Duda. 

Zapewnił, że nie żałuje żadnej decyzji, którą podjął, choć – jak zaznaczył nie wszystkie były łatwe. "Nie wszystkie też podobały się moim kolegom ze Zjednoczonej Prawicy" – przyznał.

"Ale dalej będę działał w zgodzie ze sobą i z tym, na co umawiam się z Polakami. Tutaj nic się nie zmieni" – zapowiedział.

Andrzej Duda dodał także, że Polska "nie potrzebuje resetu w relacjach z Unią Europejską". "Nie potrzebujemy żadnego resetu. Od kilkunastu lat współtworzymy Unię, jesteśmy jej częścią" – w ten sposób prezydent odpowiedział na pytanie, czy druga tura może oznaczać reset w relacjach Polska-UE?

Przecież to my zabiegaliśmy o ambitny plan odbudowy Europy, ten "współczesny plan Marshalla". Odgrywamy tu pozytywną rolę, udaje się nam łączyć racje różnych stron (…) Mówimy jednym głosem z Grupą Wyszehradzką, z Rumunią i innymi państwami. I to przynosi wymierne efekty. W najbliższych latach może do Polski popłynąć rekordowe 160 mld euro, to jest ponad 700 mld zł

– powiedział prezydent.

Odnosząc się do stosunków z USA, stwierdził, że "dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi leżą w najgłębszym interesie Rzeczpospolitej". "Tak uważam, to jest polska racja stanu i cieszę się, że za mojej kadencji udało się sprawić, iż te relacje są być może najlepsze w historii" – ocenił Duda.

Zobacz też: Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona Rafała Trzaskowskiego?

RadioZET.pl/PAP/"Do Rzeczy"