Zamknij

Duda obrzuca Trzaskowskiego błotem: "Albo kłamie, albo jest niezrównoważony"

20.06.2020 18:27
Andrzej Duda na Podlasiu
fot. PAP/Artur Reszko

Chcę państwa ostrzec. (...) Nie wierzcie mu! - grzmiał w sobotę w Grajewie na Podlasiu Andrzej Duda. Tak komentował wcześniejszą deklarację Rafała Trzaskowskiego o wetowaniu każdej ustawy podwyższającej wiek emerytalny. - Są dwa wyjścia: albo kłamie, albo jest niezrównoważony - mówił Duda.

- Zawetuję każdą ustawę, która będzie chciała podwyższyć wiek emerytalny lub zniesie 500 plus – zadeklarował podczas spotkania w Sorkwitach na Mazurach Rafał Trzaskowski. To odpowiedź na pytanie dziennikarki TVP Olsztyn, która wytykała Trzaskowskiemu, że "4 lata temu jako poseł głosował przeciwko obniżeniu tego wieku". Kandydat KO na prezydenta i przekonywał, że jego stanowisko w tej sprawie jest efektem "wsłuchiwania się w to, co mówią obywatele".

- Ja mówię jasno, bo ja jestem przede wszystkim szczery, o tym, że jeżeli pewne kwestie związane z problemami III Rzeczpospolitej zostały trafnie zdiagnozowane, to trzeba z tego wyciągać wniosek. Jeżeli ludzie na ulicy mówią mi, czy w dużym mieście, czy w małym mieście, że uważają, że nie powinno się podnosić wieku emerytalnego tylko stworzyć warunki, żeby ludziom opłacało się dłużej pracować, jeżeli będą tego chcieli. I dlatego nasze stanowisko, moje stanowisko w tej kwestii jest jasne. (...) Dlatego mówię, że zawetuję każdą ustawę, która będzie chciała (...) ponieść wiek emerytalny, bo to mi mówią ludzie na ulicach, jak się z nimi spotykam - powiedział Trzaskowski. 

- Powiem wam jedno: ja umiem wyciągać wnioski i słuchać obywateli - zapewnił. - Jeśli dziś ktoś chce mnie z tego rozliczać, to ja chcę się zapytać, czy telewizja publiczna i wszyscy inni będą rozliczać pana prezydenta Andrzeja Dudę za to, że nie pomógł frankowiczom, że nie ma kwoty wolnej od podatku, czy że nie ma również emerytury wolnej od podatku - pytał.

Zobacz też: Rafał Trzaskowski: program wyborczy 2020

Duda atakuje Trzaskowskiego

Jeszcze tego samego dnia do słów Trzaskowskiego odniósł się w Grajewie na Podlasiu prezydent Andrzej Duda. Swojemu głównemu kontrkandydatowi – jak to wynika z przedwyborczych sondaży prezydenckich – zarzucił wprost kłamstwo. - Chcę państwa ostrzec, bo jeden z moich konkurentów, który zresztą głosował przeciwko ustawie obniżającej wiek emerytalny, kiedy był posłem, przeciwko mojej ustawie, którą ja państwu obniżałem wiek emerytalny on głosował (...) mówię o Trzaskowskim, ówczesnym pośle PO - mówił prezydent.

Dziś mówi, że nie podpisałby ustawy podwyższającej ten wiek, ale nie wierzcie, bo są dwa wyjścia: albo kłamie, albo jest niezrównoważony skoro zmienia zdanie z dnia na dzień

- grzmiał Duda. 

Zobacz też: Andrzej Duda: program wyborczy 2020

I na tych słowach nie skończył. Dalej uderzał w Trzaskowskiego. Podkreślał, że choć kiedy wiek emerytalny był podnoszony, Trzaskowski był w Parlamencie Europejskim, to i tak  "zawsze i wielokrotnie wypowiadał się, że jest zwolennikiem tego rozwiązania".

A kiedy ja powiedziałem, że będę wiek emerytalny obniżał i podjąłem w tym kierunku działania, to on mówił, że to jest dla Polski katastrofa i to jest niweczenie wysiłku modernizacyjnego

- mówił Duda i kontynuował: - Nazwał to modernizacją Polski, że podwyższono ludziom wiek emerytalny. Czy państwo sobie to wyobrażacie? Jeżeli tak mają wyglądać rządy i tak ma wyglądać modernizacja, to ja jednak proponuję, żeby oni modernizowali gdzie indziej - powiedział Duda.

Przypomnijmy, że również w sobotę sztab Andrzeja Dudy zaprezentował spot wyborczy – nie o Dudzie, ale właśnie o Trzaskowskim. W spocie pojawia się m.in. nawiązanie do hasła „Mamy dość!”. „Dość, to my mamy, ale twojej ściemy” - słyszymy. W prześmiewczym spocie uderzającym w Trzaskowskiego pojawiają się też takie wątki jak ścieki, LGBT, 20 groszy, taśma klejąca czy L4. Niedługo wcześniej pierwszy spot opublikował sztab Trzaskowskiego.

RadioZET.pl