Zamknij

Duda chce zakazać adopcji przez pary homoseksualne. Jest projekt

06.07.2020 12:08
Andrzej Duda podpisał projekt zmian w konstytucji o adopcjach dzieci
fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zmiany konstytucji RP, który wykluczy możliwość adopcji dzieci przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. W ocenie polityka walczącego o reelekcję to niezbędne dla obrony wartości rodzinnych.

Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania z udziałem mediów zaprezentował szczegóły projektu zmiany ustawy zasadniczej.

"Bardzo się cieszę, że mogę zrealizować moją obietnicę, którą złożyłem w ostatnią sobotę w Szczawnie-Zdroju, ale przede wszystkim ogromnie się cieszę z tego, że realizuję nadal to, co założyłem od samego początku mojej prezydentury, a co było moim celem także jeszcze zanim zostałem prezydentem RP - wspierać polską rodzinę, chronić polskie dzieci, działać tak, aby polskie społeczeństwo mogło się jak najlepiej rozwijać" - powiedział prezydent po podpisaniu projektu ustawy, który skierował do parlamentu.

Duda chce zmiany konstytucji

Złożenie projektu zmiany konstytucji, aby wprost zapisane w niej było, że wykluczone jest przysposobienie dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym Andrzej Duda zapowiedział w sobotę w Szczawnie-Zdroju (Dolnośląskie).

Zobacz także

Pomimo że strona prezydencka informuje o "podpisaniu projektu", to on w żaden sposób nie jest jeszcze obowiązującym prawem. Co zakłada nowelizacja Dudy?

Przede wszystkim zgodnie z tym zapisem, który ja proponuję w polskiej konstytucji przysposobić można wyłącznie osobę małoletnią i wyłącznie dla jej dobra, tak, jak to do tej pory jest przewidziane, ale teraz ten zapis będzie miał rangę konstytucyjną

Andrzej Duda

- Po drugie przysposobić razem może wyłącznie małżeństwo, które jest w polskiej konstytucji zdefiniowane w artykule 18., czyli jest to związek kobiety i mężczyzny. A po trzecie wreszcie to, co dodane, że nie może przysposobić małoletniego, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci - mówił prezydent.

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Jeśli zmiana dotyczy rozdziałów I, II (Wolności, Prawa i obowiązki człowieka i obywatela, w którym znajdują się zapisy dotyczące dzieci) oraz XII (Zmiana konstytucji) uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu.

Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Duda liczy na poprarcie w Sejmie m.in. parlamentarzystów PSL i Kukiz'15.

Zobacz także

Na stronie Kancelarii Prezydenta i Sejmu nie opublikowano jeszcze projektu zmian w konstytucji. W art. 18 ustawy zasadniczej zapisano, że: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej". Nie ma obecnie w konstytucji zapisów ograniczających adopcje przez określone osoby.

Opozycja, na czele z kandydatem KO na prezydenta Rafałem Trzaskowskim, ostro krytykuje pomysł Dudy. Ich zdaniem to jawna dyskryminacja i wykorzystywanie do celów politycznych nagonki na środowisko LGBT.

RadioZET.pl/PAP