Zamknij

Andrzej Duda: ”Sytuacja jest straszna”. Prezydent obiecuje do 200 tys. zł pomocy

30.06.2020 20:31
Andrzej Duda
fot. PAP

Andrzej Duda w Trzcinicy na Podkarpaciu obiecał ogromną pomoc finansową dla poszkodowanych po dwudniowych nawałnicach. - Sytuacja jest straszna. Będzie trzeba tutaj oczywiście uruchamiać większą pomoc niż standardowo przewidziana na wypadek powodzi - zapowiedział prezydent. 

Andrzej Duda we wtorek przebywał w Trzcinicy na Podkarpaciu na terenach dotkniętych skutkami niedawnych ulew. Bilans nawałnic, jakie przeszły nad Podkarpaciem w piątek i sobotę to zalanych 27 miejscowości, podtopionych setki domów, budynki gospodarcze i użyteczności publicznej, zniszczone drogi. W akcję zaangażowanych było ponad 11 tys. strażaków PSP i OSP. 

Widok jest wstrząsający, bo domy po prostu zostały zniszczone. Myślę, że niestety część z nich będzie się nadawała do wyburzenia

- ocenił Duda dodając, że na 800 domów w Trzcinicy ponad 200 zostało zalanych.

Sytuacja jest straszna. Będzie trzeba tutaj oczywiście uruchamiać większą pomoc niż standardowo przewidziana na wypadek powodzi i to będą te odszkodowania do 200 tys. zł

- zapowiedział prezydent. 

Duda przekazał ponadto, że otrzymał we wtorek informacje od prezesa PGNiG, że spółka pomoże ofiarom tej powodzi. - Będą przekazywane dary rzeczowe w postaci sprzętu AGD, który został w większości przypadków całkowicie zniszczony: lodówki, pralki, kuchenki gazowe - wszystko to, co normalnie potrzebne, żeby rodzina, żeby dom mógł funkcjonować - mówił.

Prezydent zapewniał, że "wsparcie ze strony państwa poprzez wojewodę i poprzez władze samorządowe, będzie tutaj cały czas realizowane".

Nawałnice na Podkarpaciu 

W piątek 26 czerwca nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja dotknęła wówczas powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski i przemyski. Ewakuowano ponad 100 osób, których domy zostały zalane i całkowicie odcięte od świata. Woda zalała drogi, kilkaset domów, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP, studnie. Gdy ustąpiła, pozostawiła ogromne zniszczenia.

Kolejne nawałnice przyszły w sobotę wieczorem, i dotknęły wówczas najbardziej powiaty: jasielski, krośnieński i brzozowski. Z okolic Jasła i Krosna ewakuowano 44 osoby: 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica w pow. jasielskim i 15 osób w powiecie krośnieńskim w gm. Jedlicze. Woda podtopiła kilkaset budynków i zniszczyła drogi.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP