Zamknij
Andrzej Duda wygwizdany w Pucku na Kaszubach
10 Zobacz galerię
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

"Trybunał Stanu", "Będziesz siedział", "wyPAD 2020" i "Kłamca" – między innymi takie okrzyki usłyszał na swoje powitanie Andrzej Duda, gdy z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem odwiedził Puck. 

Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Puck, gdzie wziął udział w uroczystości z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem. Mieszkańcy Kaszub starającego się o reelekcję prezydenta przywitali raczej chłodno, co zresztą już wcześniej zapowiadali. Już kilka dni przed wizytą prezydenta w Pucku Kaszubi mobilizowali się w sieci i zachęcali: „Przywitajmy go kaszubskimi słowami - Bùten z tobą”, co oznacza mniej więcej „wypieprzaj stąd”.

Bo jak Duda Kaszubom, tak Kaszubi Dudzie – mówią teraz, przypominając, że Duda w 2015 roku zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, co uniemożliwiło im używania języka kaszubskiego w urzędach powiatowych. Warto tu też podkreślić, że obecnie w Radzie Miasta Puck nie zasiada ani jeden polityk PiS.

Zobacz także

Duda wygwizdany w Pucku: "wyPAD"

Jak Kaszubi zapowiedzieli, tak zrobili. Choć Duda w swoim przemówieniu podkreślał, że „powrót Polski nad Bałtyk to wielka zasługa ludzi tej ziemi” oraz, że „chce pokłonić się Pomorzu, chce pokłonić się Kaszubom, którzy o Polskę i polskość tutaj walczyli”, ci i tak przyjęli go cierpkimi hasłami.

Duda podczas wystąpienia został wygwizdany, a w jego stronę rzucano okrzyki: „Trybunał Stanu”, „Republika Banasiowa”, „Będziesz siedział”, „Kłamca” czy „Marionetka”. Prezydent jednak przemówienia nie przerwał.

„Rzeczywiście entuzjazmu mieszkańców nie widać. A to dopiero początek. W kampanii wyborczej Andrzej Duda zacznie być traktowany przez Polaków nie jak Głowa Państwa, ale jak jeden z wielu kandydatów na prezydenta, do tego z kartoteką zapisaną łamaniem Konstytucji” – skomentował później na Twitterze rzecznik PO Jan Grabiec.

Zobacz także