Zamknij

Oczko wodne przy każdym domu. Nowa obietnica wyborcza Andrzeja Dudy

02.06.2020 21:02
Andrzej Duda
fot. Piotr Molecki/East News

Oczko wodne przy każdym gospodarstwie domowym. Prezydent Andrzej Duda zaskoczył w Sulejówku nowym programem "Moja woda", który wspierać ma budowę zbiorników retencyjnych. Dofinansowanie w wysokości do 85 proc. kosztów - maksymalnie 5 tys. zł - będzie można uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Andrzej Duda ma pomysł na walkę z suszą. Podczas swojej wizyty w Parku Glinianki w Sulejówku prezydent zachęcał Polaków do prowadzenia małej retencji wody.

Prezydent podkreślił, że jeżeli zaczniemy prowadzić gospodarkę retencjonowania wody w każdej dostępnej postaci, to jest szansa, że stosunki wodne w Polsce zdecydowanie się poprawią.

Zobacz także

Oczko wodne dla każdego. Andrzej Duda obiecuje

"Chciałbym, żeby przy każdym domu takie oczko wodne było. Nie tylko domu jednorodzinnym, ale także domach wielorodzinnych, żeby jak najwięcej tych małych zbiorników wodnych powstawało" - mówił Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Sulejówku.

Ten program „Moja woda” to jest program dofinansowania tego typu inwestycji. W tym programie będzie dofinansowanie do 85 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł

– dodał.

Jak zauważył prezydent, obecnie w Polsce retencjonowane jest zaledwie 6,5 proc. wody opadowej. "To zaledwie jedna trzecia przeciętnej w Unii Europejskiej" - zaznaczył. Wzorcowym przykładem retencjonowania wody opadowej w UE według głowy państwa miałaby być Hiszpania, gdzie retencji poddawane jest 45 proc. wody opadowej.

Zobacz także

"Chcielibyśmy, żeby w Polsce w ciągu 10 lat to było 15 proc. To będzie i tak dużo" - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że każdy może się do tego przyczynić poprzez uprawę własnego ogródka, zastąpienie wystrzyżonego trawnika kwietną łąką, która dużo lepiej zatrzymuje wodę, a także poprzez budowę oczek wodnych i zbiorników podziemnych, w których wody opadowe będą zbierane.

Zachęcam wszystkich do tego, żeby tworzyć przy swoich domach kwietne łąki, tworzyć oczka wodne, bo jest to bardzo pożyteczne

- ocenił Duda.

Zaznaczył, że jeżeli wszyscy takie oczka wodne i kwietne łąki będziemy mieli z całą pewnością sytuacja wodna w Polsce się poprawi, co pomoże też rolnikom.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP