Zamknij

Andrzej Duda. Program wyborczy kandydata PiS w wyborach prezydenckich 2020

26.06.2020 23:11
Andrzej Duda. Program wyborczy kandydata PiS w wyborach prezydenckich 2020
fot. Tomasz Kawka/East News

Andrzej Duda jest obecnym prezydentem Polski z ramienia PiS, urzędującym od 6 sierpnia 2015. Andrzej Duda w wyborach prezydenckich 2020 ubiega się o reelekcję. Jaki jest program wyborczy kandydata Andrzeja Dudy i jakie postulaty zawiera?

Andrzej Duda program wyborczy kandydata PiS w wyborach prezydenckich 2020. Andrzej Duda jest prezydentem Polski od sierpnia 2015 roku. W tym roku ubiega się o reelekcję. Postulaty Andrzeja Dudy opierają się przede wszystkim na polityce społecznej.

Obronimy Polskę Plus! Gwarantuję, że utrzymane zostaną programy społeczne, które dobrze służą Polakom, będąc również kołem zamachowym gospodarki. Kilka tygodni temu publicznie podpisałem taką deklarację. Dziś, gdy do serc wielu ludzi wkradł się niepokój o jutro, znaczenie tych programów wzrosło. Polacy muszą mieć pewność, że programy społeczne, jak 500+ czy 13. emerytura, które stały się częścią ich domowych budżetów, będą nadal wypłacane. Myśląc o przyszłości, bądźmy solidarni. Tego potrzebuje także Europa oraz cała społeczność międzynarodowa, gdzie Polska ma ambicje coraz mocniej zaznaczać swą obecność

– czytamy na stronie andrzejduda.pl, zawierającej program wyborczy kandydata PiS.

Andrzej Duda również przyjął bardzo napastliwą strategię wobec społeczności osób LGBT. W trakcie wiecu poparcia stwierdził że „LGBT to nie są ludzie, to ideologia”. Skandaliczna wypowiedź szybko obiegła zagraniczne media. Zdaniem Andrzeja Dudy, „prawdziwa rodzina” może powstać jedynie na podstawie związku kobiety i mężczyzny. W ślad za prezydentem poszli inni przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy – posypały się bulwersujące wypowiedzi dotyczące osób nieheteronormatywnych, m.in. w wykonaniu posła Jacka Żalka czy Przemysława Czarnka, wojewody lubelskiego.

Andrzej Duda. Program wyborczy i postulaty

Deklaracje programowe ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy to:

Wsparcie dla rodzin. "Polacy muszą mieć pewność, że programy społeczne, które stały się częścią ich domowych budżetów, będą nadal wypłacane. W trudnych czasach potrzeba polityków, którzy potrafili wywiązać się z obietnic. Państwo zaś potrzebuje koła zamachowego dla gospodarki. Programy społeczne, które zapowiedziałem w moim programie wyborczym z 2015 r., zostały zrealizowane podczas pierwszej kadencji, napędziły konsumpcję i sprawiły, że bogacili się nie tylko Polacy, ale urosła cała gospodarka. Dlatego dziś ich znaczenie i dalsze funkcjonowanie są tak ważne. Jest to pierwszy i najważniejszy punkt mojego programu" – czytamy na oficjalnej stronie głowy państwa.

Zobacz także

  • Wprowadzenie emerytur stażowych.  W pierwszym wariancie chodzi o to, że świadczenie takie dostawałby każdy mężczyzna po przepracowaniu 40 lat lub kobieta – po 35-letnim stażu pracy. To znaczy, że jeżeli kobieta podjęła płatną pracę w wieku 20 lat wówczas na emeryturę mogłaby przejść już w wieku 55 – czyli o 5 lat wcześniej, niż obecnie. Z kolei druga opcja zakłada, ze zarówno kobiety jak i mężczyźni przechodziliby na emeryturę po przepracowaniu 45 lat.
  • Kontynuacja programów wsparcia finansowego, takich jak 500 plus (czy comiesięczne świadczenie na każde dziecko w rodzinie) i 300 plus.
  • Kontynuacja reformy sądownictwa
  • W deklaracjach programowych Dudy zawarte jest również zapewnienie chęci dbania o środowisko i walki z katastrofą klimatyczną – jednakże prezydent jest przeciwny wygaszeniu przemysłu wydobycia węgla w Polsce.

Zobacz także

  • Prawda historyczna i wizerunek Polski. "Dobry wizerunek Polski i Polaków za granicą wpływa nie tylko na poczucie dumy, ale to także istotny element naszej pozycji dyplomatycznej i gospodarczej. Na ten wizerunek wpływają zarówno nasze bieżące działania na scenie politycznej, ale również budowa świadomości o historii naszego kraju, co wymaga szczególnej troski w celu unikania manipulacjom na temat dziejów naszej ojczyzny. Dlatego Polska potrzebuje prezydenta, który będzie kontynuował przywracanie narodowej dumy. Jesteśmy narodem bohaterów. W swojej historii prezentowaliśmy odwagę i niezłomność. Dziś Polacy mogą i powinni być beneficjentami postawy swoich dziadków, dla których nie było sprawy ważniejszej niż honor”" – napisano na stronie prezydenta RP.

Zobacz także

  • Dodatek solidarnościowy na czas epidemii
  • Andrzej Duda zapewnia, że zaostrzy prawo aborcyjne. Chodzi o podpisanie ustawy, która wykluczałaby przesłankę dot. ciężkiego uszkodzenia płodu jako podstawę do zabiegu usunięcia ciąży.

 Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/andrzejduda.pl/Onet.pl