Zamknij

Trzaskowski nie idzie na debatę w Końskich. Proponuje "Arenę Prezydencką"

05.07.2020 14:34
Rafał Trzaskowski
fot. Twitter/Rafał Trzaskowski

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski nie zamierza uczestniczyć w zaplanowanej na poniedziałek debacie TVP w Końskich. Nazywa ją "ustawką", wskazując na stronniczość państwowej telewizji i proponuje alternatywny format - tzw. "Arenę Prezydencką", czyli konferencję prasową, na którą zaprasza przedstawicieli kilkunastu redakcji. 

Druga tura wyborów prezydenckich coraz bliżej - zaplanowano ją na niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej kandydaci, którzy w pierwszym głosowaniu (28 czerwca) uzyskali najwyższe poparcie - urzędujący prezydent, popierany przez PiS Andrzej Duda (43,50 proc.) oraz prezydent Warszawy i kandydat KO Rafał Trzaskowski (30,46 proc.).

Duda vs. Trzaskowski. Co z debatą?

Wciąż nie wiadomo, czy dojdzie do debaty między obydwoma kandydatami. Największe stacje telewizyjne nie porozumiały się dotychczas odnośnie terminu ani formuły takiego wydarzenia. Padły również dwie propozycje debat, ale w przypadku każdej z nich rezygnował jeden kandydat. 

Zobacz także

Najpierw Andrzej Duda nie chciał wziąć udziału w debacie, którą zorganizować miały TVN,TVN24, Onet i Wirtualna Polska. Z kolei podczas niedzielnej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski zakomunikował, że nie zamierza uczestniczyć w "ustawce", jak określił debatę w Końskich, którą w poniedziałek organizuje TVP.

Zobacz także

Przypomnijmy, że wedle pomysłu TVP, event ten miałby się odbyć w formacie "town hall debate", a więc z udziałem publiczności, która mogłaby zadawać kandydatom pytania. Obecność publiczności byłaby jednak sprzeczna z treścią rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Rafał Trzaskowski: jestem gotowy do debaty

Trzaskowski podczas niedzielnego briefingu deklarował gotowość do debaty z prezydentem Andrzejem Dudą i krytykował debatę przed pierwszą turą, w której - jak oceniał - Duda znał wcześniej pytania i miał przygotowane odpowiedzi.

Ja oczekuję, jak większość Polek i Polaków prawdziwej debaty, ja jestem gotowy na każdy format poza tym formatem, który proponuje Jarosław Kaczyński razem z Jackiem Kurskim

- mówił Trzaskowski. Kandydat KO deklarował gotowość do debaty, która - jak mówił, cytując Dudę - będzie zorganizowana przez trzy największe telewizje przy współudziale wszystkich zainteresowanych mediów. Zdaniem Trzaskowskiego, telewizje są bardzo blisko porozumienia, z wyjątkiem TVP.

Rafał Trzaskowski proponuje "Arenę Prezydencką"

Krytykował też Dudę za to, że nie organizuje otwartych spotkań dla mediów, w którym można było mu zadawać pytania w nieograniczony sposób. - Ja odpowiadam na pytania TVP, natomiast ostatnio bardzo rzadko słyszę, żeby pan prezydent odpowiadał na jakiekolwiek pytania. Nie widziałem już dawno zorganizowanej, otwartej konferencji prasowej pana prezydenta - dodał.

Niestety pan prezydent bardzo rzadko odpowiada na pytania, prawie w ogóle nie organizuje konferencji prasowych, tylko organizowane są ustawki. Ustawki, w których pan prezydent zna pytania zanim one zostaną zadane. Dokładnie taka ustawka szykuje się w Końskich, wiec pana prezydenta, więc ja jasno chcę powiedzieć, że ja w takim wiecu nie będę brał udziału, tylko zapraszam pana prezydenta na prawdziwą debatę, na nową formułę, gdzie można będzie wreszcie poznać poglądy pana prezydenta, jeżeli się na niej pojawi

- powiedział kandydat KO. Na konferencji prasowej zaproponował również inny format - "Arenę Prezydencką". - Zapraszamy dziennikarzy od lewa do prawa, będą mogli zadawać pytania na dowolne tematy, ja na te pytania będę odpowiadał, mam nadzieję, że obok mnie będzie pan prezydent Andrzej Duda i również w takiej otwartej formule będzie odpowiadał na pytania - dodał.

Zobacz także

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" za sztabem Trzaskowskiego, „każdą redakcję może reprezentować jeden dziennikarz, który będzie miał możliwość zadania dwóch pytań. Maksymalny czas na zadanie każdego pytania to 30 sekund. Czas przewidziany na odpowiedź to 2 minuty. Kolejność zabierania głosu przez redakcje będzie losowana bezpośrednio przed spotkaniem”.

Zaproszono już m.in: TVN, Onet, WP, Radio ZET, "Rzeczpospolitą","Gazetę Wyborczą", ale też nieprzychylne kandydatowi KO redakcje, jak: TVP, TV Trwam, "Do Rzeczy" czy wpolityce.pl.

Wieczór wyborczy 12 lipca będziecie mogli śledzić na radiozet.pl, naszym Facebooku oraz oczywiście na antenie Radia ZET. Zapraszamy!

RadioZET.pl/PAP/wyborcza.pl/Facebook