Zamknij

Biedroń przedstawił ustawy o związkach partnerskich i równości małżeńskiej

19.06.2020 15:18
Robert Biedroń
fot. PAP

Robert Biedroń zaprezentował w piątek ustawy o związkach partnerskich i równości małżeńskiej. Zaapelował też do swoich kontrkandydatów, aby się odnieśli do tych ustaw.

Robert Biedroń przedstawił dwa projekty ustaw. "Pierwsza dotyczy regulacji związków partnerskich. To jest ustawa o związku partnerskim, która w różnych formach była wnoszona do polskiego parlamentu, ale za każdym razem była odrzucana" - podkreślił.

"Druga ustawa, ustawa, która dzisiaj sprawia, że wszyscy obywatele i obywatelki naszego kraju będą mieli równe prawa, jeśli chodzi o małżeństwa, to ustawa o równości małżeńskiej. Ustawa historyczna. Nigdy do tej pory jeszcze nie złożona w historii polskiego parlamentaryzmu" - mówił Biedroń i dodał, że została ona przygotowana przez stowarzyszenie "Miłość Nie Wyklucza".

Biedroń zaprezentował ustawy o związkach partnerskich i równości małżeńskiej

Projekt dotyczący równości małżeńskiej wprowadza możliwość zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci ze wszystkimi prawami, które mają małżeństwa osób tej samej płci.

Polityk odkreślił, że te projekty "wyrównujące szanse, będące ważnym krokiem w rozwoju cywilizacyjnym naszego kraju". "Dzisiaj trzeba pamiętać, że Polska jest w skansenie Europy, że dzisiaj jeśli chodzi o równe prawa, Polska ma naprawdę wiele do nadrobienia" - powiedział.

Zobacz także

Biedroń podkreślił, że wprowadzenie tych rozwiązań "nikogo nie krzywdzi, a wielu uszczęśliwia".

Posłuchaj podcastu

Ocenił, że to ważny moment dla polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. "Chciałbym poprosić moich kolegów startujących w tych wyborach prezydenckich o to, żeby nie chowali w tej sprawie głowy w piasek, żeby jasno zadeklarowali, po której stronie stoją, bo to jest ten moment deklaracji, to jest ten moment solidarności z całym środowiskiem i z całym środowiskiem obywatelskim, które tutaj przychodziło w obronie konstytucji, które przechodziło w obronie konstytucji szanując ją całą" - mówił.

Zobacz także

"Jeżeli jesteśmy za równością, jeżeli jesteśmy za konstytucją, to drogi Szymonie, drogi Rafale, poprzyjcie dzisiaj ustawę o równości małżeńskiej, bo każdy demokrata, każda demokratka, powinni dzisiaj stanąć po stronie równości" - apelował Biedroń.

RadioZET.pl/ PAP